جستجو
Filters
بستن

آموزش بافتنی- 56: آشنایی با انواع روش‌های چند رنگ بافی (رنگی بافی) در بافتنی

بافتنی: آموزش پایه

 

روش‌های مختلفی برای چندرنگ بافی (رنگی بافی) در بافتنی وجود دارد که ما در این مقاله، به معرفی اجمالی هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت و سپس در مقالات جداگانه‌ای، هرکدام از روش‌ها و تکنیک‌ها را به تفصیل شرح خواهیم داد.

رنگی بافی به روش سنتی

یکی از قدیمی‌ترین روش‌های رنگی بافی، سبکی است که در آن، شما دو (یا چند) کلاف نخ کاموا را همزمان در بافت خود مورد استفاده قرار می‌دهید و در حینِ بافت قسمتی معین، نخ‌های بلااستفاده کاموا، همراه کار بوده (در پشت کار به بافت متصل هستند) و با شما جلو می‌آیند. به همین دلیل، این سبک یا روش را "رنگی بافی با نخ سرگردان" و یا stranded knitting نام نهاده‌اند. چون تمام نخ‌ کامواهای مورد استفاده در بافت، دائماً به پشت کار متصل هستند؛ علیرغم اینکه شما در هر لحظه معین، فقط از یک رشته نخ کاموا استفاده می‌کنید.

 

 

این تکنیک، دارای یک عیب بزرگ است و آن اینکه، شما هنگام بافتِ یک الگوی بافتنی با تغییر رنگ‌های مکرر، همه کلاف‌های رنگیِ مورد نیاز برای آن رج، به بافت متصل بوده و با آن حمل می‌شوند. این امر باعث می‌شود که در پشت بافت شما، نخ‌های کاموا (در جایی که استفاده نمی‌شوند)، قطعه‌هایی معلق در بافت ایجاد کنند که به آن‌ها float می گویند.

 

 

این وضعیت خوبی نیست؛ چون علاوه بر اینکه نخ کاموا اسراف می‌گردد، این امکان وجود دارد که این قطعه نخ‌های معلق در پشت بافت، به چیزی مثل زیورآلات و یا انگشت شما گیر کرده، کشیده شوند و به بافت آسیب برسانند.

 

 

 

البته روش Stranded Knitting به بخش‌های فرعی دیگری نیز تقسیم می‌شوند که دو تا از معروفترین آن‌ها عبارتند از:

1 – روش Fair Isle

2 – روش اسکاندیناوی

 

روش Fair Isle در چند رنگ بافی

Fair Isle، جزیره کوچکی در اسکاتلند است که این سبک رنگی بافی، از آنجا نشٱت گرفته و نام این مکان، بر آن نهاده شده است. Fair Isle، شاخه‌ای از سبک Stranded knitting محسوب می‌شود.

 

این روش رنگی بافی، زمانی از محبوبیت قابل توجه برخوردار گردید که ادوارد هشتم، جلیقه‌ای بافته شده به این سبک را در انظار عمومی به تن کرد.

 

الگوهای بافت Fair Isle قدیمی، دارای پالت رنگ محدودی (معمولاً 4 تا 6 رنگ) هستند که در هر رج، معمولاً فقط از 2 رنگ استفاده می‌شود و معمولاً به صورت گرد بافته می‌شوند.

 

رنگی بافی به سبک اسکاندیناوی

الگوهای رنگی بافی به روش اسکاندیناوی (نروژ، سوئد، دانمارک و فنلاند)، خیلی متفاوت با روش Fair Isle می‌باشند، علیرغم اینکه تکنیک‌های بافت در آن‌ها مشابهند.

 

رنگی بافی به سبک اسکاندیناوی، از الگوهای نامتقارن، بزرگ و پس زمینه‌های روشن استفاده می‌کند. این روش بافت، بوسیله دانه‌های برف و برفک روی الگوهای بافت مشخص می‌شوند.

در این سبک، معمولاً در سرتاسر بافت، از دو رنگ استفاده می‌شود. معمولاً یک رنگ تیره، روی یک پس زمینه روشن.

 

 

 

رنگی بافی به روش خاتم کاری

Intarsia،روش دیگری از چند رنگ بافی است که در آن بلوک‌های مجزایی از رنگ (در الگوی بافت) وجود دارد که هرکدام، با نخ جداگانه‌ای بافته می‌شوند و لذا برخلاف روش Fair Isle (که مجبورید کلاف‌های مختلف رنگ را در پشت کار حمل کنید)، شما در هر زمان معین، از یک رنگ نخ استفاده می‌کنید. هنگام تغییر رنگ، در پشت کار نخ‌ها را به هم تابانده و متصل می‌کنید.

 

کار نهایی، شبیه نوعی خاتم کاری موزاییکی روی چوب است (یک سبک ایتالیایی از خاتم کاری) و به همین دلیل، نام Intarsia روی آن گذاشته شده است.

 

رنگی بافی به روش موزاییکی

در این روش از چندرنگ بافی، از چندین نخ، بطور همزمان استفاده می‌شود. چیزی که این روش چند رنگ بافی را از سایر روش‌ها مثل Fair Isle جدا می‌کند، این است که در این روش، از نخ‌های معلق در پشت کار (floats)، خبری نیست.

 

 

در این روش، شما رنگی را که استفاده نمی‌کنید، نبافته می‌گیرید. فرض کنید که شما یک طرح مربعی با دو رنگ قرمز و سبز را می‌بافید. هنگام بافتن با نخ قرمز، نخ سبز را نبافته می گیرید و هنگام بافت با نخ سبز، نخ قرمز را نبافته می‌گیرید. در این حالت دیگر، وضعیتِ تاب خوردن دونه‌ها یا آویز و معلق ماندن نخ‌ها ایجاد نمی‌شود.

 

بافت دو لایه (دولا بافی)

بافت دولایه یا دولا بافی، تکنیکی است که در آن شما با استفاده از دو رنگ نخ، و بافت ساده، بطور همزمان دولایه می‌بافید. ظاهر آن، پیچیده به نظر می‌رسد ولی اصول آن ساده است.

 

برای دولابافی، به دو کلاف نخ کاموا با رنگ‌های متفاوت و یک جفت میل بافتنی نیاز داریم.

 

بافت دولا، در واقع یک بافت دو رو را ایجاد می‌کند که هر طرف، یک رنگ پس زمینه اصلی و رنگ دیگر، به عنوان رنگ پیش زمینه استفاده می‌شود و بالعکس.

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!