جستجو
Filters
بستن

آموزش شماره دوزی؛ درس اول: انواع پارچه در شماره دوزی

پروژه‌های شماره دوزی، به پارچه‌های مخصوصی نیاز دارند. در واقع چند نوع متفاوت پارچه برای استفاده در شماره دوزی موجود است که 3 تا از محبوب‌ترین این پارچه‌ها، پارچه آیدا (Aida)، پارچه زوج بافت (Evenweave) و پارچه کتان ‌باشد.

مفهوم کانت (Count) در شماره دوزی

قبل از شروع بررسی انواع پارچه در شماره دوزی، ابتدا باید مفهوم کانت را در شماره دوزی برای شما روشن کنیم. برای انواع پارچه در شماره دوزی، مفهوم کانت کمی متفاوت هست. در مورد پارچه آیدا، کانت به معنیِ تعداد سوراخ‌های مربع شکل موجود در هر اینچ (2.5 سانتی‌متر) از پارچه است. در واقع یک سوراخ در پارچه آیدا، معادل 1 کوکِ شماره دوزی است. بنابراین هرچه تعداد سوراخ‌ها در هر اینچ از پارچه بیشتر باشد، سوراخ‌ها کوچکتر و به هم نزدیک‌تر بوده و پارچه می‌تواند تعداد کوک‌های بیشتری را در خود نگه ‌دارد. عدد کانت بزرگتر، به معنای پارچه‌ای متراکم‌تر و نازک‌تر خواهد بود.

مفهوم کانت در شماره دوزی


پارچه شماره دوزی آیدا

پارچه آیدا مخصوص شماره دوزی

پارچه آیدا، در سال 1907 میلادی توسط شرکت آلمانی Zweigart برای هنر شماره دوزی، طراحی و به بازار عرضه شد. این پارچه، دارای یک بافت چهارخانه و سوراخ‌های مربع شکل کوچکی می‌باشد تا کار شماره دوزی با آن (مخصوصاً برای مبتدیان)، راحت باشد. پارچه آیدا، در طیفی از اندازه‌ها در بازار موجود است. هرچه کانت این پارچه بیشتر باشد، سوراخ‌های مربع شکل بیشتری در هر اینچ مربع از این پارچه وجود دارد. برای مثال، آیدا با کانت 14، دارای 14 سوراخ یا کوک شماره‌ دوزی در هر اینچ می‌باشد.

پارچه آیدا، اغلب گزینه‌ای مطلوب برای افراد تازه وارد در هنر شماره دوزی است و در طیفی از رنگ‌ها و سایزها قابل خریداری است. این پارچه آهار دار، در بافت خود، دارای سوراخ‌هایی با فضاهای هم فاصله از هم می‌باشد که اجرای کوک‌های شماره دوزی را راحت‌تر می‌کند.

توصیه مهم: اگر در هنر شماره دوزی تازه کار هستید، به شما توصیه می‌کنیم که در اولین پروژه خود، از پارچه آیدا با شماره کانت کوچکتر مثلاً کانت 14 یا کانت 11 استفاده کنید. چون هرچه کانت پارچه کوچکتر باشد، مربعات یا سوراخ‌های پارچه، بزرگترند و کار شماره دوزی با آن راحت‌تر است. البته به همین نسبت، طرح شماره دوزی اولین پروژه شما نیز باید جزئیات کمتری داشته باشد.

پارچه آیدا کانت 11

پارچه آیدا کانت 14


پارچه همبافت (Evenweave) یا به اصطلاح خودمان گونی بافت

پارچه همبافت، گونی بافت یا کانواس (canvas)، پارچه‌ای است که در آن، نخ‌های تار و پود هم اندازه هستند.

پارچه گونی بافت

پارچه Evenweave، دارای تعداد یکسانی نخ تار و پود در هر اینچ می‌باشد که این ویژگی باعث ایجاد مربعات هم اندازه‌ای روی پارچه می‌شود. تفاوت این پارچه با پارچه آیدا، این است که به جای شمارش مربعات یا سوراخ‌ها در پارچه آیدا، در پارچه Evenweave، تعداد نخ‌ها شمارش می‌شوند. برای مثال، یک پارچه گونی بافت با کانت 25، دارای 25 نخ تار و 25 نخ پود در هر اینچ از پارچه می‌باشد.

این نوع پارچه به هنرجویان مبتدی شماره دوزی توصیه نمی‌شود؛ اما این پارچه یک گزینه عالی برای انجام پروژه‌های حرفه‌ای شماره دوزی است.


پارچه کتان (linen) شماره دوزی

پارچه شماره دوزی کتان

البته در هر دو نوع ذکر شده از پارچه‌های فوق، مقداری کتان بکار رفته است، اما پارچه کتان شماره دوزی، از الیاف سلولزی کتان خالص تشکیل شده است و ممکن است کمی گران‌تر باشد. علیرغم خواص و ویژگی‌های مشابه با پارچه Evenweve، پارچه کتان شماره دوزی، دارای بی‌نظمی‌های طبیعی بر حسب ضخامت نخ در روی پارچه است. یعنی اگرچه، پارچه کتان (linen)، همانند پارچه evenweave، دارای تعداد تار و پود یکسانی در هر اینچ از پارچه است، اما ضخامت نخ در طول پارچه، کمی تغییر می‌کند و همین ویژگی، ظاهری آنتیک به پارچه می‌دهد. پارچه کتان اغلب، دارای درجه کانت بالاتری (تا کانت 40) می‌باشد که برای پروژه‌های شماره دوزی با جزئیات زیاد و حرفه‌ای، ایده‌ال است.

مقایسه پارچه آیدا با گونی بافت و کتان در شماره دوزی


تور شماره دوزی

تور شماره دوزی

اگر شما بخواهید روی یک لباس یا مثلاً یک حوله یا کوسن، شماره دوزی کنید، از آنجایی که پارچه شما دارای بافت ساده است و دارای مربعات ذکر شده در پارچه‌های شماره دوزی نیست، چگونه باید روی آن‌ها شماره دوزی کنید؟

فعالان صنعت منسوجات، راه‌حل هوشمندانه‌ای برای این مشکل ارائه نموده‌اند و این راه حل، ابداع تور شماره دوزی است.

شما برای شماره دوزی روی یک پارچه معمولی، تور شماره دوزی را بطور موقت به پارچه اصلی متصل می‌کنید. طرح شماره دوزی را روی آن دوخته و در آخر، نخ‌های این تور را از بافت بیرون می‌کشید تا تور شماره دوزی بطور کامل از روی پارچه اصلی حذف شده و طرح شماره دوزی شما روی لباس، حوله، کوسن یا هر چیز دیگر نمایان گردد.

نظر شما
نظرات کاربران
15/05/1396 12:22 ب.ظ
سلام
پارچه آیدا رو چطوری باید تهیه کنیم؟
من از خرازی ها پرسیدم نداشتن.
15/05/1396 12:39 ب.ظ
می توانید از پارسی مید خرید کنید. هم کانت 12 و هم کانت 14 موجود است
15/05/1396 12:49 ب.ظ
توی قسمت محصولات رو نگاه کردم ولی پارچه نبود.
شما کدوم قسمت سرچ کردید ک میگید موجود هستش؟
15/05/1396 01:16 ب.ظ
لطفاً به قسمت وسایل گلدوزی و شماره دوزی --> ابزار گلدوزی مراجعه کنید
15/05/1396 01:23 ب.ظ
بله دیدم.
تشکر.
شاد باشید.
18/05/1396 01:38 ب.ظ
پارچه رو از سایت سفارش دادم چقد راحت و بی دغدغه ب دستم رسید.
عالی بود.
سوزنم برام اشانتیون گذاشتین ک.
خییییییلی مرسی
18/05/1396 02:04 ب.ظ
قربان شما عاطفه جان؛ هر کالای هنری دیگری را نیاز داشتید، از طریق ایمیل یا تلفن بفرمایید تا فوراً روی سایت موجود کنیم.
04/01/1398 10:46 ق.ظ
پارچه کتان رو از کجا تهیه کنم
04/01/1398 10:46 ق.ظ
پارچه کتان رو از کجا تهیه کنم
04/01/1398 11:26 ب.ظ
سلام؛ یه سری به پارچه فروشی های کوچه برلن بزنید
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!