جستجو
Filters
بستن

آموزش دوخت بالش بارداری به زبان ساده

آموزش دوخت بالش بارداری به زبان ساده

بالش مخصوص بارداری، وسیله‌ای است که می‌تواند به خواب راحت در دوران بارداری کمک کند. سنگینی شکم مادر، مخصوصا در ماه‌های آخر بارداری، اغلب یکی از بیش‌ترین شکایت‌های خانم‌های باردار است. بالش بارداری، در طول مدت خواب مادر (هنگامی که مادر به پهلو می‌خوابد)، زیر شکم وی قرار گرفته و سنگینی شکم وی را تحمل می‌کند.  

بالش‌های بارداری متنوعی در بازار موجود هستند؛ اما موردی که قصد آموزش دوخت آن را به شما داریم، از نوع بسیار حرفه‌ای و کارآمد آن است که بیش از 300 هزار تومان در بازار قیمت دارد.

پس منتظر چی هستید. آستین بالا بزنید و خودتان این بالش نرم و راحت را بدوزید تا در هزینه‌های شما صرفه‌جویی شود.

بالش بارداری

 

الگوی بالش بارداری را از اینجا دانلود کنید.

وسایل و پارچه‌های لازم برای دوخت بالش بارداری

  •          الگوی پرینت شده بالش بارداری
  •          دو تکه 75 × 125 سانتی‌متر -  135 برای سایز بلند از پارچه A
  •          6 تکه نوار بلند 7.5×100 سانتی‌متر -  110 سانتیمتر برای سایز بلنداز پارچه B
  •          دو تکه نوار 5 سانتیمتر× 63 سانتیمتر از پارچه B
  •          یک زیپ 60 سانتی‌متری

بخش اول: برش الگوی بالش بارداری

تکه پارچه‌های مستطیلی بزرگ 125×75  سانتی‌متر را روی سطح کار پهن کنید. مستطیل را به صورت چهارلا، تا کنید تا بتوانید هر چهار گوشه را با هم برش بزنید.

بالش بارداری

 

2 – برای گرد کردن گوشه‌های هر دو تکه مستطیلی بزرگ، می‌توانید از یک کاسه بزرگ (مطابق شکل زیر)، استفاده نمایید.

بالش بارداری

 

3 – حال مستطیل‌ها را دوباره کاملاً پهن نموده و از وسط تا بزنید. فقط از یک طرف با دقت، وسط پارچه را تا وسط، برش بزنید. منظور من، روی خط برش ترسیم شده روی شکل 3 (در تصویر بالا) می‌باشد.

 4 – اکنون مطابق شکل 4 در بالا، گوشه‌های پایین این خط برش را نیز گرد کنید. درست مثل 4 گوشه پارچه که در مرحله 2 گرد کردید.

5 – حال مطابق شکل زیر، مستطیل‌ها را از وسط تا کنید و الگو را روی پارچه انداخته و آن را نسبت به خط تا یا برش وسط، تنظیم کنید.

 

6 – با دقت قسمت وسط را مطابق با الگو، برش بزنید.

بخش دوم: چیدمان نوارهای بالش بارداری

بسیار خوب، اکنون ما 2 تکه اصلی پارچه بالش بارداری، 6 تکه نوار بلند 7.5×100سانتی‌متر (110 سانتیمتر برای سایز بلند)، و زیپ با دو نوار 5 سانتیمتر×  63 سانتیمتر را در اختیار داریم.

ابتدا باید نوارها را بصورت جفت جفت و رو در رو (100 یا 110 سانتیمتر) درآورده و آن‌ها را از قسمت عرض نوار، به یکدیگر بدوزیم. در ضمن نیم سانتی‌متر جای دوخت در نظر بگیرید. سپس سراغ جفت بعدی و بعدی بروید تا در نهایت 3 نوار بلند 200 سانتیمتری داشته باشیم. جای دوخت را اتوکشی کنید.

 

اکنون باید زیپ را به نوارهای پارچه‌ای مربوطه بدوزیم. مطابق شکل زیر، زیپ را با نوار پارچه‌ای 63 سانتیمتر، بصورت رو در رو روی هم قرار دهید. با در نظر گرفتن نیم سانتی‌متر جای دوخت، در امتداد طولی، زیپ و نوار پارچه‌ای را به هم بدوزید. نوار پارچه‌ای کمی بلندتر از زیپ خواهد بود. فقط زیپ را در مرکز نوار پارچه‌ای قرار دهید.

 

 

همین کار را با طرف دیگر انجام دهید.

 

تمام شد. کار را پشت و رو و سپس اتوکشی کنید.

اکنون کار به این شکل درآمده؛ زیپ + سه نوار پارچه‌ای خیلی بلند

 

حال باید در امتداد طول زیپ، روی هر دو طرف، یک نوار پارچه‌ای 200 سانتیمتری بدوزیم. مطابق شکل زیر، نوار بلند 200 سانتیمتری را روی زیپ قرار دهید. با کمی همپوشانی طوریکه جای دوخت روی داخل زیپ قرا گیرد. امیدواریم، تصویر زیر به اندازه کافی گویا باشد. در مورد طرف دیگر زیپ نیز همین کار را انجام دهید.

 

حال با در نظر گرفتن 1 سانتی‌متر جای دوخت، عرض نوار و زیپ را چند بار چرخکاری کنید. نتیجه مطابق شکل زیر خواهد بود.

 

اکنون لبه‌های نوار زیپ را بریده، طوریکه کاملاً هم عرض (7.5 سانتیمتر) با تکه‌های دیگرِ متصل به زیپ شود. اکنون یک نوار پارچه‌ای 450 سانتیمتری داریم.

 

قسمت سوم: متصل کردن قطعات بالش بارداری به هم

یکی از پارچه‌های مستطیلی اصلی را از سمت روی پارچه پهن کنید. زیپ را در وسطِ عرض بالای مستطیل (پشت نوار پارچه‌ای رو به بالا) قرار داده و با سوزن، نوار را به پارچه مستطیلی بزرگ متصل نمایید. لبه‌ها را خیلی دقیق تراز کنید و هرچقدر لازم است سوزن بزنید تا کارخیلی تمیز درآید.

با نیم سانتی‌متر جای دوخت، نوار پارچه‌ای را دور تا دور به پارچه اصلی بالش بدوزید.

 

اکنون نوار پارچه‌ای دیگر را که برای منحنی وسط بالش بارداری در نظر گرفته بودید را روی بخش داخلی بالش قرار دهید بطوریکه جای دوخت نوار، درست در وسط قرار گیرد. نوار را با سوزن ثابت نموده و با نیم سانتی‌متر جای دوخت، آن را بدوزید.

 

این قسمت کار، کمی دقت می‌خواهد اما امیداورم تصویر، توضیحات مرا کامل کند. پس از آنکه شما نوارها را به بخش داخلی و بیرونی بالش دوختید، نوارهای پارچه‌ای در گوشه کار با هم برخورد می‌کنند و احتمالاً چند سانتی‌متر نیز اضافه می‌آیند. دو نوار پارچه‌ای را با دقت با هم میزان کرده و آن‌ها را در یک زاویه 90 درجه برش بزنید؛ چون آن‌ها قرار است، حالت ایستاده و عمود داشته باشند. به شکل بالا دقت کنید. دو نوار را با در نظر گرفتن نیم سانتی‌متر جای دوخت، به یکدیگر بدوزید.

 

اکنون تکه پارچه مستطیلی شکل دوم بالش را روی تکه اول قرار داده و آن را با سوزن به نوارهای پارچه‌ای متصل نمایید.

 

حال این تکه را نیز به نوار بدوزید.

 

اکنون همه چیز به خوبی آماده شده است؛ زیپ را باز نموده و بالش را با الیاف، پر کنید.

 

خواب خوبی داشته باشید.

 

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!