جستجو
Filters
بستن

آموزش دوخت جامدادی چهل تکه

آموزش دوخت جامدادی چهل تکه

باز آمد بوی ماه مدرسه  بوی بازی‌های راه مدرسه

ماه مهر نزدیک است. دل تو دل بچه‌ها نیست. مخصوصاً کلاس اولی‌ها. بچه‌ها به فکر خرید لوازم مدرسه و آمادگی برای شروع یک سال تحصیلی جدید هستند. لذا ما فکر کردیم که وقت آن است تا آموزش‌هایی در مورد ساخت برخی لوازم التحریر زیبا را در دستور کار خود قرار دهیم. در این مقاله آموزشی قصد داریم به شما روش دوخت یک جامدادی زیبا را آموزش دهیم.

جامدادی چهل تکه - 1

 

جامدادی چهل تکه، پروژه کاملی است که از برخی تکه پارچه‌های بلااستفاده در منزل شما استفاده می‌کند. علاوه بر طرح چهل تکه روی بدنه جامدادی، شما می‌توانید از نوارهای تزئینی، روبان و تکه دوزی نیز برای هرچه زیباتر نمودن جامدادی خود استفاده نمایید.

جامدادی چهل تکه - 2

 

شروع آموزش

برای شروع ابتدا الگوی مثلث را ازاینجا دانلود کنید.

پارچه و وسایل لازم

  •          6 برش مستطیل شکل با ابعاد هفت و نیم در پنج و نیم سانتیمتر
  •          1 برش مستطیل شکل به ابعاد بیست در ده و نیم سانتیمتر
  •          2 برش مثلث شکل به اضلاع  هفت سانتیمتر روی هر طرف
  •          1 برش مستطیل شکل به ابعاد بیست در بیست سانتیمتر (آستر جامدادی)
  •          2 برش مثلثی به اضلاع هفت سانتیمتر روی هر طرف (آستر جا مدادی)
  •          یک مستطیل بیست در سی سانتیمتر، پشم شیشه
  •          زیپ 20 سانتی

شروع دوخت

در همه جا، نیم سانتی‌متر جای دوخت در نظر بگیرید.

جامدادی چهل تکه - 3

 

1 – برای سوار کردن تکه‌های جلوی جامدادی، سه تکه پارچه مستطیل شکل را به صورت یک نوار به هم چرخ کنید و آن را به بالای پارچه خال خالی متصل نمودیم. همین کار را در مورد بقیه تکه پارچه‌های مستطیل شکل انجام دادیم. دو تکه مثلثی شکل را مطابق شکل روی کناره‌های بدنه جامدادی قرار داده و چرخ نمودیم. حال مثلث‌های دوخت شده به بدنه جامدادی را به دو طرف باز نموده و اتوکشی کردیم.

جامدادی چهل تکه - 4

 

حال بدنه دوخته شده جلوی جا مدادی را  مطابق شکل روی پشم شیشه انداخته و با سوزن آن را ثابت نمودیم.

جامدادی چهل تکه - 5

 

3 – لایه‌ها را به یکدیگر چرخ نموده و قسمت‌های اضافی پشم شیشه را برش می‌زنیم. در صورت تمایل در این مرحله می‌توانید، نوار تزئینی، روبان یا تکه دوزی را روی بدنه جامدادی پیاده سازی نمایید.

جامدادی چهل تکه - 6

4 – حال جای دوخت نیم سانتی‌متری را از نوک مثلث به سمت پایین اندازه گرفته و علامت بزنید و کناره‌های مثلث‌ را به کناره بدنه جامدادی با سوزن ثابت و سپس تا نقطه علامت زده شده برای جای دوخت روی مثلث چرخ کنید. این کار را در مورد کناره دیگر جا مدادی نیز تکرار نمایید.

جامدادی چهل تکه - 7

 

5 – در حالی که جا مدادی را پشت و رو نموده‌اید، یک طرف زیپ را به کنار آن با سوزن متصل نموده و چرخ کنید. زیپ را باز نموده و همین کار را در مورد طرف دیگر تکرار نمایید. جا مدادی را پشت و رو نموده و اتوکشی کنید. دور تا دور لبه زیپ را چرخکاری نمایید.

جامدادی چهل تکه - 8

 

جامدادی چهل تکه - 9

 

6 – درست به همان شکل که بدنه بیرونی جا مدادی را آماده نمودید، تکه‌های آستر را نیز به هم چرخ کنید. حال با در نظر گرفتن نیم سانتی‌متر جای دوخت، البته می‌توانید آستر را مثل پشم شیشه یک تکه برش بزنید. آستر را به صورت پشت و رو، داخل بدنه بیرونی جا مدادی قرار داده با سوزن به آن، درست به زیر لبه زیپ، متصل نموده و با دست بدوزید.

جامدادی چهل تکه - 10

 

جامدادی چهل تکه - 11

 

جامدادی زیبای چهل تکه شما آماده شد. شما می‌توانید با هر رنگ و پارچه‌ای آن را بدوزید. خسته نباشید دوستان

جامدادی چهل تکه - 12

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!