جستجو
Filters
بستن

آموزش دوخت مانتو همرا با الگو در چند سایز: پروژه شماره 4

آموزش دوخت مانتو همرا با الگو در چند سایز

همه ما خانم‌های ایرانی برای پوشش خود از مانتو استفاده می‌کنیم. معمولا دوست داریم از مانتوهایی با تنوع رنگی استفاده کنیم، اما متاسفانه قیمت بالای لباس این اجازه را به ما نمی‌دهد. با استفاده از این الگو (در چند سایز) و صرف کمی زمان و هزینه می‌توانید چندین مانتوی زیبا،برای خود و عزیزانتان بدوزید.

 

 

شروع آموزش:

ابتدا الگوها را از اینجا دانلود کنید. سایزS  - سایز M - سایز L - سایز XL

توجه: الگوهای این لباس، بصورت یک تکه هستند و لذا برای چگونگی تهیه پرینت از آن‌ها به این مقاله مراجعه فرمایید.  

 

جدول ذیل، ابعاد مورد استفاده در 4 اندازه متفاوت را نشان می‌دهد:

ابعاد مورد استفاده در الگوها برای 4 سایز مختلف

اندازه‌ها در الگو

S

M

L

XL

دور سینه (سانتی‌متر)

86

91

98

107

دور کمر(سانتی‌متر)

65

70

77

84

دور باسن(سانتی‌متر)

91

97

104

112

قد(سانتی‌متر)

165

172

180

185

 

روش اندازه‌گیری صحیح

1 – قد کامل

2 – دور سینه

3 – دور کمر

4 – دور باسن

5 – سر شانه

6 – قد دامن تا زمین

7 – قد بالا تنه جلو

8 – قد بالا تنه پشت

 

پارچه توصیه شده:

برای دوخت این لباس پارچه‌هلی سبک وزن توصیه می‌شود.برای دوخت این مانتو می‌توانید از پارچه ترمه به عنوان پارچه اصلی هم استفاده کنید که بسیار شکیل و زیباست. البته پارچه ترمه حتما باید آستر کشی شود.

مقدار پارچه هم به سایز و قد شما بستگی دارد. معمولا برای سایزهای کوچک‌تر و پارچه‌هایی با عرض زیاد، یک قد مانتو و یک قد آستین محاسبه می‌شود.(زمان خرید حتما از فروشنده سوال بفرمایید)

 

تکه‌های الگو:

  • تکه جلو 2 برش
  • تکه سجاف جلو 2 برش
  • تکه پشت 2 برش (یا 1 برش از دولای بسته)
  • تکه سجاف یقه پشت 2 برش (یا 1 برش از دولای بسته)
  • آستین 2 برش
  • سجاف لبه آستین 2 برش

 

شروع دوخت:

1 – ابتدا پنس‌های زیر سینه در تکه‌های جلو را با توجه به خط وسطی که در پنس در الگوی راهنما کشیده شده، با کمک سوزن ببندید سپس کوک زده و بعد چرخکاری و اتو نمایید.

2 – اگر پشت را روی دولای باز برش زده‌اید، دو تکه پشت را روی هم قرار داده و سپس درز وسط پشت را بدوزید. در صورت تمایل می‌توانید در قسمت پشت یک چاک با اندازه دلخواه ایجاد کنید. حتما پس از دوخت درزها را اتو بزنید.

3 – اکنون تکه‌های پشت و جلو را روی هم گذاشته و درزهای پهلو را به  کمک سوزن به یکدیگر متصل کرده و کوک بزنید.

4 – درزهای سرشانه را هم روی یکدیگر قرار داده و کوک بزنید. اگر از اندازه بودن لباس مطمئن هستید، درزها  را چرخکاری و اتو نمایید.

5 – برای آماده کردن آستین ابتدا باید سجاف لبه آستین را بدوزید،به این ترتیب که سجاف را پس از اینکه به پشت آن لایی چسباندید، در حالیکه طرف پشت آن به سمت رو باشد، بر روی  لبه آستین (در حالیکه سمت پشت آستین رو باشد) قرار داده و سپس دو تکه را به یکدیگر با استفاده از سوزن ثابت کرده و سپس کوک بزنید. درز کوک زده را کاملا صاف چرخکاری کرده و پس از اتو، سجاف را به سمت روی آستین برگردانید. لبه سجاف را یک لبه تا زده و با کمک اتو خط تا را ثابت کنید. لبه تا زده را با کمک سوزن و بدون هیچ عجله‌ای روی سر آستین ثابت کنید و سپس کوک زده و روی درز را چرخکاری و اتو نمایید. دقت کنید صاف و تمیز بودن دوخت‌های رو بسیار در زیبایی لباس مهم هستند.

6 – آستین را از وسط تا زده و درز زیر دست را هم ابتدا کوک زده و سپس چرخکاری و اتو نمایید.

همین کار را برای آستین دیگر انجام دهید.

7 – برای وصل آستین به بالاتنه لباس، همیشه باید اول در قسمت حلقه با کمک چرخکاری با کوک درشت چرخ، در لبه چین سوزنی ایجاد کرد. حتی اگر حلقه آستین چین نخورد، فقط کمی چین کمی که ایجاد می‌شود به نصب آستین به لباس کمک می‌کند.

درز وسط آستین روی الگو مشخص شده، قسمت جلوی آستین هم همینطور. این دو علامت را حتما روی آستین برش خورده ایجاد کنید تا در زمان وصل آستین دچار مشکل نشوید.

درز وسط آستین را با وسط درز سرشانه با کمک سوزن ثابت کنید، سپس بقیه قسمت‌های درز را به آرامی و با چین‌های ریز و یکنواختی که ممکن است در آستین ایجاد شود، در امتداد حلقه، ابتدا با سوزن ثابت کرده و سپس کوک نزنید.

همین کار را با آستین دیگر انجام دهید.

لباس را پوشیده و اگر در قسمت حلقه‌ آستین احساس راحتی کردید، درز را چرخکاری نمایید.

8 – برای دوخت سجاف‌های جلو، ابتدا پشت تمام سجاف‌ها را با کمک اتو لایی بچسبانید.دوخت سجاف جلو هم درست مثل دوخت سجاف آستین است که انجام دادید. در حالیکه سمت پشت سجاف به طرف رو است، لبه آن را روی خط وسط جلو(در حالیکه پشت بالاتنه به سمت رو است) با کمک سوزن ثابت کنیدو سپس کوک بزنید.

9- سجاف یقه پشت هم به همین ترتیب می‌باشد. البته شما می‌توانید برای تمیزی بیشتر کار ابتدا این دو تکه(سجاف جلو و پشت) را در قسمت سرشانه اول به یکدیگر بدوزید و بعد از چرخکاری و اتو، روی لباس به صورت یک تکه وصل کنید که این کار راحت‌تر و تمیزتر است.

10 – وقتی درز زیر را چرخکاری کردید، جای دوخت‌های اضافی را بریده و در قسمت‌هایی که درز شما انحنا دارد حتما چرت ایجاد کنید تا زمانی که کار را به رو برمی‌گردانید، درزها تمیز و صاف باشند.

11 – سجاف را به سمت روی لباس آورده و به آرامی روی لباس با سوزن ثابت کنید. قبل از کوک زدن حتما لبه‌ها را یک بار تا بزنید و سپس کوک بزنید. درزها را بدون هیچ عجله‌ای چرخکاری نمایید. تمیزی کار در این قسمت بسیار مهم است، زیرا تمام زیبایی این قسمت، به دوخت صاف آن می‌باشد. اتو فراموش نشود.

12 – لبه پایین لباس را دو بار تا زده و کوک بزنید، البته اگر این لبه را سردوز زدید، یک بار تا زدن کافیست. پایین لباس را هم کاملا صاف چرخکاری و اتو نمایید.

13 – برای اینکه جلوی لباس باز نماند می‌توان از بندینک و دکمه به صورت مخفی در لبه یقه جلو استفاده کرد و یا اینکه از همان پارچه‌ای که برای سجاف استفاده کردید، یک کمربند بدوزید.

در آموزش‌ بعدی حتما به شما روش دوخت کمربند پارچه‌ای را هم آموزش خواهیم داد.

لباس زیبای شما آماده شد. واقعا خسته نباشید.

 

نظر شما
نظرات کاربران
25/06/1395 03:56 ب.ظ
ممنون عالی بود
25/06/1395 06:22 ب.ظ
خواهش می‌کنم مریم جان
29/06/1395 08:32 ب.ظ
عااااااااالی بود دستتون طلا
01/11/1396 02:52 ق.ظ
سلام.مطالبتون فوق العاده س
میخوام بدونم ایا امکان بزرگتر کردن سایز الگو وجود داره؟مثلا برای سایز 2x وبالاتر؟چطور؟ممنون از محبتتون
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!