جستجو
Filters
بستن

آموزش دوخت پیراهن دخترانه با یقه چپ و راست

آموزش گام به گام خیاطی

 

در ادامه معرفی پروژه‌های دوخت لباس کودک، امروز طرز دوخت یک پیراهندخترانه با یقه چپ و راست را به شما آموزش خواهیم داد.

 

وسایل لازم

پارچه لازم:0.5 متر تا 2.5 متر پارچه کتان با ضخامت متوسط تهیه کنید. از آنجایی‌که قسمت بالاتنه لباس، آستر نمی‌خورد، از پارچه کتان نازک استفاده نکنید.

نوار اریب

 

برش پارچه

بالاتنه جلو: برش دو تکه از پارچه در جهت‌های مقابل یا تصویر آینه‌ای نسبت به یکدیگر؛ به این معنا که آن‌ها را طوری برش بزنید که وقتی از سمتِ روی پارچه آن‌ها را کنار هم قرار می‌دهید، قرینه یکدیگر باشند.

بالاتنه پشت: پارچه را روی دولای بسته برش بزنید.

دامن: یک مستطیل از پارچه (با استفاده از اندازه‌های تعیین شده چارت ابعاد دامن، متناسب با سایز خود) برش بزنید. یک راه دیگر این است که با استفاده از نصف اندازه‌های داده شده، 2 تکه جداگانه برش بزنید و درزهای ایجاد شده در هر طرف را به یکدیگر بدوزید.

 

جای دوخت

در همه تکه‌های الگو، 0.5 سانتی‌متر جای دوخت در نظر بگیرید. لبه پایین دامن را، 3.5 سانتی‌متر به بالا تا بزنید.

 

پرینت و سرهم‌بندی کردن الگو

الگو را از اینجا دانلود کنید

هنگام پرینت الگو، Page Scaling را روی None تنظیم کنید. همچنین تیک کنار گزینه Auto-Rotate and Center را بردارید.

بعد از پرینت نمودن الگو، صفحات را مطابق با نقطه‌چین‌های راهنما، با یکدیگر تطبیق دهید. هر صفحه (به منظور جلوگیری از اشتباه)، دارای یک برچسب بالاتنه جلو یا بالاتنه پشت می‌باشد. یک مثال تصویری از الگوی سرهم بندی شده در انتهای این مقاله ارائه شده است.

 

ترسیم الگو و برش

اطمینان حاصل نمایید که هنگام برش قطعات الگو، آن‌ها را به صورت تصاویر آینه‌ای نسبت به هم برش می‌زنید (مطابق تصویر زیر).

 

بالاتنه پشت روی دولای بسته باید برش بخورد.

 

دوختن تکه‌های بالاتنه به یکدیگر از قسمت سرشانه

ابتدا تکه پارچه مربوط به بالاتنه پشت را از هم باز نموده و روی میز کار پهن کنید. سپس دو تکه بالاتنه جلو را (به صورت رو در رو)، روی تکه بالاتنه پشت قرار دهید. لبه‌های کار را از قسمت سرشانه با هم تطبیق دهید و با در نظر گرفتن 0.5 سانتی متر جای دوخت، آن‌ها را به هم بدوزید.

 

متصل کردن نوار اریب به لباس

حال بالاتنه را مطابق شکل زیر از هم باز نموده و روی میز کار پهن کنید. و نوار اریب را در امتداد یقه (با شروع از یک سمتِ بالاتنه جلو به سمتِ دیگر) به لباس (با کوک ساده) بدوزید. جای دوختی که باید در نظر بگیرید، به اندازه نوار اریبی که برای پروژه خود انتخاب کرده‌اید، بستگی دارد.

 

به همان روش بالا، نوار اریب را به دور تا دور حلقه‌های آستین نیز بدوزید.

برای آگاهی از چگونگی وصل نوار اریب به لباس به این مقالهمراجعه بفرمایید.

 

دوختن درزهای پهلوی بالاتنه

تکه‌های بالاتنه جلو به صورت ضربدری (مطابق شکل زیر)، و به صورت رو در رو با تکه بالاتنه پشت، روی هم قرار دهید. آن‌ها را در امتداد درزهای پهلو و لبه پایین لباس با هم تنظیم کنید. لطفاً توجه کنید که یکی از تکه‌های بالاتنه جلو در قسمت درز پهلو حدود 0.5 سانتی‌متر پایین‌تر از دو تکه زیر خود می‌باشد. چون در غیر این‌صورت، 3 لایه پارچه همراه به 3 لایه نوار اریب روی هم، خیلی ضخیم می‌شد.

با در نظر گرفتن 0.5 سانتی‌متر جای دوخت، درزهای پهلو را بدوزید. من پیشنهاد می‌کنم جهت محکم‌تر شدن کار و افزایش دوام لباس، در قسمت زیر بازوی درز پهلو، یک خط دوخت اضافی بزنید.

 

برش و دوختِ دامن

برای برشِ دامن خیلی ساده یک مستطیل از پارچه (با استفاده از ابعاد داده شده در جدول ابعاد دامن)، برش بزنید. وابسته به اندازه لباسی که شما خواهید دوخت و طول برش پارچه‌ای که استفاده خواهید نمود، شما یا یک تکه کامل از پارچه را برش می‌زنید و در امتداد عرض پارچه، درز ایجاد می‌کنید و یا طول را از وسط نصف نموده و 2 تکه پارچه را برش می‌زنید. حال با در نظر گرفتن 0.5 سانتی‌متر جای دوخت، درز دامن را بدوزید.

همین‌که تکه‌های دامن را به یکدیگر دوختید، لبه پایین را 3.5 سانتی‌متر به بالا تا زده و بدوزید.

 

چین دادن به دامن و اتصال آن به لباس

با در نظر گرفتن 0.5 سانتی‌متر جای دوخت، چرخ خیاطی را روی درجه درشت چرخ تنظیم نموده و لبه بالای دامن را چین سوزنی بزنید. یک خط دوخت دیگر با همین درجه کوک، 1 سانتی‌متر پایین‌تر از لبه دامن بزنید.

سپس، با استفاده از انتهای نخ‌های چین کش، شروع کنید به چین دادن به لبه بالای دامن، تا عرض دامن، با عرض پایین بالاتنه لباس، هم اندازه شود.

 

همینکه شما به اندازه کافی در لبه بالای دامن چین ایجاد کردید (که هم عرض با لبه پایین بالاتنه لباس گردید)، بالاتنه لباس را در داخل دامن قرار داده و لبه‌های هر دو قسمت را به خوبی با هم تنظیم نمایید و با در نظر گرفتن 1 سانتی‌متر جای دوخت، آن‌ها را به یکدیگر بدوزید.

 

روی دوزی در امتداد لبه دامن

اکنون در صورت تمایل کوک‌های چین کش لباس را از روی آن حذف نمایید. سپس درز را به سمت بالا اتوکشی کنید. حال لبه پایین بالاتنه که با لبه چین کش شده بالای دامن، انطباق یافته است را روی دوزی نمایید.

 

کارهای نهایی روی لباس

از آنجایی که پروژه‌های دوخت ما آموزشی است، ما سعی می‌کنیم تا حد امکان آن‌ها ساده باشند. اما اگر شما بخواهید می‌توانید از روش‌های مختلفی برای تزئین لباس استفاده نمایید. مثلاً همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، من در لبه پایین دامن لباس، چین ایجاد کردم.

نظر شما
نظرات کاربران
14/08/2015 03:41 ب.ظ
فک  کنم اینو بابامم بتونه بدوزه خخخخخخخ
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!