جستجو
Filters
بستن

آموزش دوخت یک پیراهن دخترانه و یک سرهمی کودک

آموزش گام به گام خیاطی

 

در این مقاله آموزشی قصد داریم، طرز دوخت یک پیراهن دخترانه برای سنین بین 5 تا 6 سال و نیز یک سرهمی برای کودکانی در سنین 18 تا 24 ماه را به شما آموزش دهیم.

لباس کودک

 

اول از همه این نکته را تذکر بدهم که بدنه اصلی لباس را می‌توان به صورت یک تکه کامل از پارچه (با یک در درز در پشت)،

ایجاد نمود. البته در مورد سرهمی، من یک تکه برای جلو و یک تکه برای پشت (از پارچه مربوطه)، برش زدم بطوریکه درزی در قسمت وسط پشت وجود ندارد و فقط درزها در امتداد پهلوها ایجاد می‌شوند.

پیراهن دخترانه

لباس بچه

سرهمی

 

در تصویر زیر، شما ابعاد و شکل تکه‌های پارچه برای دوختن پیراهن دخترانه و سرهمی را مشاهده می‌کنید. همانطور که قبلاً ذکر کردم، پیراهن برای سنین 5 تا 6 سال و سرهمی برای سنین 18 تا 24 ماه طراحی شده است. البته شما می‌توانید اندازه‌ها را متناسب با سایز مورد نظر خود تغییر دهید.

 

نکته: اندازه ها به اینچ میباشد. هر اینچ معادل 2.5 سانتیمتر میباشد.

 

اجازه بدهید که در ابتدا، طرز دوخت سرهمی را آموزش دهیم. تکه‌ پارچه‌های برش خورده برای دوخت سرهمی را در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید.

 

دو تکه پارچه مربوط به بالاتنه اصلی سرهمی را (در حالی که روی پارچه‌های به سمت یکدیگر می‌باشند)، روی هم قرار دهید. درزهای دو طرف پارچه (درز 17 اینچی (قد لباس) که با خط چین قرمز مشخص شده‌اند) را با در نظر گرفتن 1 سانتی‌متر جای دوخت، بدوزید. همچنین نوار پارچه‌ای خالدار (که به صورت چین‌دار روی لباس استفاده خواهد شد) را از وسط تا زده و دو انتهای آن را با در نظر گرفتن 1 سانتی‌متر جای دوخت، به یکدیگر بدوزید.

 

حال نوار پارچه‌ای خالدار را پشت و رو کنید و درز آن را اتوکشی کنید. سپس لبه پایینی آن را ابتدا 0.5 سانتی‌متر تا بزنید و مجدداً 0.5 سانتی‌متر دیگر به داخل تا بزنید و آن را اصطلاحا لبه دوزی کنید.

 

حال قسمت بالاتنه اصلی لباس را نیز پشت و رو کنید و درزهای آن را به صورت تخت، اتوکشی نمایید. سپس، تکه نوار پارچه‌ای خالدار چین لباس را روی بخش بالاتنه قرار دهید طوری که لبه دوخت نخورده سمت بالا باشد. لبه‌های بالایی آن‌ها را روی هم تنظیم کنید. این دولبه را با هم سردوز (زیگزاگ) بزنید.

 

سپس، لبه سردوزی شده را به اندازه 1.5 سانتی‌متر به سمت داخل پارچه تا بزنید. حال لبه پایینِ قسمت تا خورده را بدوزید تا کانال عبور کش ایجاد شود. حتماً حدود 3 سانتی‌متر شکاف باز باقی بگذارید تا بتوانید از آن طریق کش (به عرض 0.5 سانتی‌متری) را وارد کانال عبور کش نمایید.

 

انتهای کش را گره بزنید و سپس آن را به داخل محفظه برگردانید و اکنون شکاف باز باقی‌مانده را بدوزید.

 

بعد، هریک از 4 بند سرشانه سرهمی را (از وسط بطور طولی) تا بزنید و اتوکشی نمایید. سپس آن را دوباره باز نموده و لبه‌های پارچه را تا خط تای وسط آورده و دوباره اتوکشی کنید و در آخر، نوار بند سرشانه را روی تای وسط که ابتدا ایجاد کرده بودید تا بزنید. در تصویر ذیل، روش تا زدن ذکر شده در بالا را مشاهده می‌کنید.

 

حال هریک از 4 بند سرشانه را جای خود در داخل لباس بدوزید.

 

سپس انتهای دیگر هر بند سرشانه را گره بزنید.

 

اکنون می‌توانید خیلی ساده لبه پایین لباس را لبه دوزی نمایید و یا با مراجعه به این مقاله آن را به یک سرهمی تبدیل نمایید (در اینجا 4 برش رنگین کمانی یا هلالی از پارچه لباس را مشاهده می‌کنید).

 

من به جای ایجاد کانال عبور کش، لبه پایین لباس را ابتدا سردوز زدم و روی کش را با کوک زیگزاگی پهن‌تر از خود کش، ایجاد نمودم. کش را در جای خود قرار داده و آن را کمی بکشید و در بالای آن، زیگزاگ بزنید.

 

زیگزاگ را می‌بینید؟ این هم یک روش افزودن کش به لباس می‌باشد. ایجاد محفظه عبور کش نیز روشی مناسب است.

 

حال کارهای نهایی دوخت سرهمی مثل زدن دکمه‌های جفتی روی آن را انجام دهید.

 

یک توصیه در مورد چین بالای سرهمی: برای ایجاد جلوه چین دار به این لباس، نوار پارچه‌های خالدار به بالا برگردانید و آن را با کمک اتوی بخار به آرامی اتو کنید تا چین‌های آن خوابیده و حالت ثابتی به خود بگیرند. اتو را خیلی فشار ندهید که خط اتو روی چین‌ها ایجاد شود.

 

حال نوار چین‌دار را به جای اصلی خود باز گردانده و دوباره روی آن را اتو کنید تا تنظیم و مرتب شود.

 

در مورد دوخت پیراهن دخترانه

همه چیز دقیقاً مثل دوخت سرهمی است به جز اینکه تنها یک تکه پارچه برای الگوی بالاتنه (به جای یک تکه جلو و یک تکه برای پشت) داریم. تکه بالاتنه را به صورت لوله‌ای (مثل کاری که نوار چین لباس انجام دادیم)، بدوزید. همچنین اگر شما چین در پایین لباس نمی‌خواهید، تکه بالاتنه را بلندتر بگیرید و پایین لباس را لبه دوزی کنید.

اگر برای پایین لباس، نوارچین دار را می خواهید، ابتدا دو درز کناری پارچه ای که برای چین پایین برش زده ایم را به هم میدوزیم. سپس لبه پایین لباس را دو بار تا زده و لبه دوزی کنید.

لبه بالایی که دوخت نخورده را با کمک چین سوزنی لبه دوزی کنید و با کشیدن نخ ها، چین را در لبه بالایی ایجاد نمایید تا حدی که هر دو تکه اندازه هم شوند.

سپس لبه چین خورده را به لبه پایینی لباس بدوزید و اتو نمایید.

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!