جستجو
Filters
بستن

آموزش چهل تکه دوزی: قسمت سوم

لایه آستر (میانی) در لحاف چهل تکه

لایه میانی، مسئول نرمی و گرمی لحاف چهل تکه بوده و به لحاظ جنس و ضخامت، از تنوع زیادی برخوردار است. آگاهی از جنس لایی لحاف چهل تکه و ضخامت‌های موجود، به ما امکان می‌دهد تا در مورد پروژه مورد نظر خود، درست تصمیم‌گیری کنیم.

انواع لایی در چهل تکه دوزی

همواره به دستورالعمل‌های نگهداری و شستشو در مورد هر جنس از لایی لحاف چهل تکه توجه کافی را مبذول بفرمایید.

لایی چهل تکه از کجا بخرم

لایی لحاف چهل تکه چگونه ساخته می‌شود؟

امروزه اغلب لایی‌های لحاف چهل تکه، با روشی مشابه با کچه دوزی (که در آن از سوزن برای در هم آمیختن فیبرهای الیاف در داخل یکدیگر استفاده می‌شود)، فیبرهای این الیاف نیز در هم آمیخته و شکلی یکنواخت پیدا می‌کنند. البته به جای استفاده از سوزن‌هایی با زوائدی برجسته در قسمت انتهای سوزن، از یک شبکه توری بسیار نازک استفاده می‌شود که فیبرها را در کنار هم نگه می‌دارد. روش‌های دیگری هم برای اینکار وجود دارند مثل اسپری نمودن یک چسب مخصوص روی لایه‌های مختلف لایی یا تزریق یک نوع فیبر با نقطه ذوب پایین در داخل لایی و سپس گرم نمودن لایی که منجر به ذوب شدن این نوع فیبر در داخل لایی شده که پس از سرد شدن باعث به هم متصل شدن الیاف لایی می‌گردد.

بهترین روش ساخت لایی همان روش اول می‌باشد که محصول از کیفیت بالایی برخوردار خواهد بود.

قیمت لایی چهل تکه دوزی

چگونه لایی مورد استفاده در لحاف چهل تکه را انتخاب کنیم؟

چند فاکتور در انتخاب لایی‌ها مطرح هستند که باید آن‌ها در نظر داشته باشیم:

وزن یا ضخامت لایی: لایی‌های لحاف چهل تکه به لحاظ ضخامت یا وزن در 3 رده ضخامت کم، متوسط و زیاد قرار دارند.

ضخامت لایی در لحاف چهل تکه

ضخامت کم، یعنی کمتر از 6 میلی‌متر که دوخت لحاف با این لایی آسان است.

ضخامت متوسط، بین 6 تا 12 میلی‌متر است که با دست و یا چرخ خیاطی قابل دوختن است.

ضخامت زیاد، بیش از 12 میلی‌متر می‌باشد که دوخت لحاف با این لایی (به لحاظ ضخامت آن) خیلی آسان نیست.

قیمت لایی لحاف چهل تکه

اگر قیمت برای شما اهمیت دارد، باید بدانید که لایی از جنس پولیستر، ارزان‌ترین نوع لایی است. البته شما هنگام انتخاب لایی، قبل از در نظر گرفتن قیمت، به کاربردی که متناسب با پروژه دوخت چهل تکه شما باشد، توجه کنید.

میزان گرم بودن لایی چهل تکه

به لحاظ گرمی، لایی از جنس پشم، گرم‌ترین نوع لایی، سپس پولی‌ستر و پس از آن کتان است. البته به لحاظ تنفس و عبور هوا از داخل الیاف لایی، پشم و کتان، گزینه بهتری نسبت به پولیستر هستند.

رنگ

اگر در پروژه چهل تکه دوزی خود، از پارچه تیره استفاده می‌کنید، از لایی تیره رنگ نیز استفاده کنید تا از زیر پارچه دیده نشود.

 

انواع لایی چهل تکه به لحاظ جنس

لایی از جنس کتان: صد در صد طبیعی، گرم و قابل تنفس (جریان آسان عبور هوا از داخل الیاف کتان).

لایی لحاف چهل تکه از جنس کتان

توجه داشته باشید که لایی کتان تا 5 در صد آب می‌رود. لذا توصیه می‌شود که لایی کتان قبل از استفاده، آبکشی شود تا پس از استفاده در لحاف چهل تکه، با مشکلی مواجه نشوید.

لایی پولیستر

لایی پلیستر خیلی سبک و همچنین ارزان است. لایی پولیستر در همه ضخامت‌ها موجود است. اما به هر حال این نوع لایی از مواد مصنوعی ساخته شده است. جریان هوا از پولیستر به خوبی عبور نمی‌کند و همچنین نسبت به لایی‌های ساخته شده از مواد طبیعی، قابلیت اشتعال بیشتری دارد. لذا لایی‌های از جنس پولی‌ستر، برای لحاف‌های چهل تکه کودکان توصیه نمی‌شوند.

لایی پولیستر لحاف چهل تکه

لایی پولیستر

لایی پولیستر آب نمی‌رود و نیاز به شستشوی اولیه ندارد.

 

لایی از جنس بامبو

ساخته شده از مواد طبیعی و با صرفه اقتصادی، نرم و در عین حال محکم می‌باشد. ضخامت این نوع لایی کم، و خیلی آب نمی‌رود. البته نوع ترکیبی این نوع لایی (یعنی 50 درصد بامبو و 50 در صد کتان) نیز در بازار موجود است.

لایی بامبو لحاف چهل تکه

لایی بامبو کتان لحاف چهل تکه

 

لایی ترکیبی پولیستر/ کتان

یک ترکیب طبیعی/ مصنوعی از مواد سازنده لایی، ویژگی‌های مثبت هر دو نوع مواد اولیه (پولیستر/ کتان) را در اختیار شما قرار می‌دهد. این نوع لایی، قابل شستشو در ماشین لباسشویی بوده و زیاد آب نمی‌رود. البته بخش کتان این لایی، گرایش به آب رفتن دارد. لذا شستشوی اولیه این نوع لایی قبل از دوخت، پیشنهاد بدی نیست.

لایی پولیستر کتان در چهل تکه دوزی

خرید لایی چهل تکه از بازار

لایی در بازار در عرض‌های مختف عرضه می‌شود.شما با توجه به طول و عرض لحاف چهل تکه خود، هنگام خرید لایی باید به مقدار 15 سانتی‌متر بیشتر (هم در طول و هم عرض) لایی بخرید.

اگر لایی با عرض مورد نظر شما در بازار موجود نیست، می‌توانید تکه‌های لایی را کنار هم قرار دهید تا به عرض دلخواه خود برسید.

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!