جستجو
Filters
بستن

آموزش چهل تکه دوزی: قسمت ششم

اصول طراحی الگوی چهل تکه

اغلب الگوهای چهل تکه دوزی، بر اساس بلوک‌ها طراحی می‌شوند که با تکرار این بلوک‌ها و از کنار هم قرار گرفتن آن‌ها، طرح چهل تکه کامل می‌شود.

آموزش چهل تکه دوزی از ابتدا

الگوهای چهل تکه دوزی رایگان

دانلود الگوی چهل تکه

 

 این بدان معناست که طرح اولیه چهل تکه را می‌توان ابتدا با طراحی بلوک آغاز نمود که کوچکترین واحد ساختمانی اصلی چهل تکه بوده و کار با آن ساده‌تر است. صدها و صدها طرح بلوکی برای چهل تکه وجود دارد که شما می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید و با پارچه‌ها و رنگ‌های مورد نظر خود، از آن‌ها در الگوی چهل تکه خود استفاده نمایید. اما همین‌که اصول طراحی را فرا گرفتید، خودتان می‌توانید الگوی چهل تکه دلخواه خود را طراحی کنید و از این کار لذت ببرید.

استفاده از قالب‌های آماده

می‌توانید در پروژه چهل تکه خود از الگوهای آماده استفاده کنید. ما درادامه آموزش‌های چهل تکه دوزی، الگوهای آماده زیادی را به رایگان در اختیارتان قرار خواهیم داد.

هنگام استفاده از الگوی آماده، دقت کنید که برای قالب آماده بلوک، جای دوخت در نظر گرفته شده است یا خیر. بلوک‌هایی که قرار است چرخ دوزی شوند، حتماً باید جای دوخت داشته باشند. اما الگوهای تکه دوزی و آن‌هایی که با دست دوخته می‌شوند، نیاز به جای دوخت دقیق ندارند، بلکه اصولاً، کمی بزرگتر از شکل نهایی قالب بلوک، برش خواهند خورد.

بسیاری از قالب‌های آماده چهل تکه، به صورت پنجره‌ای ساخته می‌شوند که جای دوخت در آن‌ها در نظر گرفته شده است. این به ما امکان می‌دهد تا بدون حرکت دادن یا جابجا نمودن قالب، جای دوخت را علامت بزنیم. برخی دیگر  از آن‌ها، بدون جای دوخت طراحی، ساخته و عرضه می‌شوند.

الگوی چهل تکه روتختی

الگوی چهل تکه دوزی روتختی

 

ساخت قالب چهل تکه با کاغذ فریزر

این کاغذها که در خارج از کشور به وفور در خیاطی و چهل تکه دوزی مورد استفاده قرار می‌گیرند، شبیه به لایی چسب عمل می‌کنند. الگو را روی آن‌ها می‌کشیم، برش می‌زنیم. آن‌ را در پشت پارچه قرار داده اتو می‌زنیم تا بچسبد و سپس دور تا دور شکل را برش می‌زنیم. این الگوها یک بار مصرف هستند.

چهل تکه دوزی روتختی

چهل تکه با الگو پارسی مید

آموزش دوخت چهل تکه با دست

ساخت قالب چهل تکه روی کاغذ الگو

الگوی ترسیم شده روی کاغذ الگو را با سوزن ته گرد به پارچه ثابت کنید جای دوخت را بطور چشمی روی پارچه در نظر بگیرید.

دوخت چهل تکه با دست

قالب‌های چهل تکه با مقوا

یک راه دیگر آن است که قالب‌های بلوک را خودمان بسازیم. اگر خودتان می‌خواهید بسازید، بهتر است از مقوا برای این‌کار استفاده کنید.

چهل تکه پارسی مید

مدل چهل تکه جدید

روتختی چهل تکه جدید

 

این قالب‌ها با دوام هستند. ابتدا اشکال مورد نظر خود را روی کاغذ بکشید روی مقوا بچسبانید و دور تا دور آن‌ها ربرش بزنید.

 

قالب‌های آماده با استفاده از پلاستیک

این‌ها قالب‌های آماده در اشکال مختلف در بازار به فروش می‌رسند. برخی از آن‌ها جای دوخت دارند و برخی ندارند. این قالب‌ها دائمی بوده و همیشه می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

آموزش چهل تکه دوزی پارسی مید

دوره آموزشی دوخت چهل تکه پارسی مید

 

بلوک‌ها چهل تکه را خودتان طراحی کنید.

انواع اصلی بلوک چهل تکه

انواع اصلی بلوک‌های چهل تکه شامل بلوک 4 تایی، بلوک 5 تایی، بلوک 7 تایی و بلوک 9 تایی است. بلوک‌های 4 تایی همیشه به اعداد زوج قابل تقسیم هستند.

کلاس آموزشی چهل تکه دوزی پارسی مید

 

در حالی‌که بلوک‌های 9 تایی، به 3 بخش پذیرند.

چهل تکه دوزی شش ضلعی

 

بلوک‌های 5 تایی و 7 تایی دارای محدودیت‌های بیشتری هستند. آن‌ها مضاربی از واحدهای 5 × 5 و 7 × 7 در هر بلوک هستند.

طرح چهل تکه دوزی پارسی مید

اگر شما قصد طراحی بلوک‌های چهل تکه را دارید، ابتدا سایز نهایی بلوک را مشخص کنید و آن را روی کاغذ بکشید  و آن را به واحدهای کوچکتر تقسیم کنید. دوباره هر واحد را به اشکالی مثل نوارهای مستطیلی شکل، مثلث، مربعات کوچکتر یا مستطیل تقسیم کنید تا الگوی چهل تکه شما شکل بگیرد.

پس از تکمیل طراحی الگوی چهل تکه، هر المان را به کاغذ دیگری منتقل کرده و جای دوخت را به هر وجه آن اضافه نمایید.

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!