جستجو
Filters
بستن

الگوهای بافت 45: الگوی بافت هشتگ

بافتنی: الگوهای بافت

همانطور که در مقالات قبلی شرح دادیم، بافت موزاییکی، یکی از روش‌های رنگی بافی (چند رنگ بافی) است که در آن از تکنیک دونه نبافته استفاده می‌شود.

الگوی بافت هشتگ، یکی از الگوهای بافت موزاییکی محسوب می‌شود که در این مقاله، به معرفی و طرز بافت این الگو خواهیم پرداخت. در مقالات بعدی، کاربرد این الگو روی یک ساق پای بافتنی و ساق دست بافتنی را ارائه خواهیم نمود.

ساق دست بافتنی

 

وسایل لازم

نخ کاموا

رنگ

جنس

نمره نخ

وزن کلاف

C

 

اکریلیک

4

100 گرم

D

 

اکریلیک

4

100 گرم

 

میل بافتنی: سایز 3.5 و 4.5 میلی متر

مقیاس بافت: 19 دونه در 43 رج (الگوی پیچ قطری) و میل‌های بزرگتر = یک مربع 10 × 10 سانتی‌متر باید ایجاد شود.

 

الگوی بافت هشتگ (مضربی از 12 دونه + 5)

توجه مهم: برای دوستانی که مایلند از روی چارت ببافند، ما برای آن‌ها، یک چارت بافتِ هشتگ ارائه کرده‌ایم. از رنگ‌های نشان داده شده برای هریک از نخ‌های اصلی و مکمل‌ استفاده کنید. دونه‌ها را طوری‌که انگار می‌خواهید از رو ببافید (و نخ را در پشت بافت نگه می‌دارید)، نبافته بگیرید.

رج اول (روی کار): با نخ رنگ اصلی، 2 تا از زیر ببافید، (6 تا از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 1 دونه از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 3 تا از زیر) ببافید؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 تا مانده به انتهای رج تکرار کنید، 3 تا از زیر ببافید.

رج دوم و همه رج‌های پشتِ کار: با استفاده از همان رنگ نخِ رج قبلی، دونه‌های زیر را از زیر ببافید و همه دونه‌های نبافته در رج قبلی را نبافته بگیرید.

رج سوم: با نخ رنگ مکمل، 2 تا از زیر ببافید، (1 دونه از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 5 تا از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 3 تا از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید)؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 تا مانده به انتهای رج تکرار کنید، 3 تا از زیر ببافید.

رج پنجم: با نخ رنگ اصلی، 2 تا از زیر، ({1 دونه را نبافته بگیرید، 1 دونه از زیر ببافید} تکرار 6 بار)؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 تا مانده به انتهای رج تکرار کنید، 1 دونه را نبافته بگیرید، 2 تا از زیر ببافید.

رج هفتم: با نخ رنگ مکمل، 2 تا از زیر ببافید، (5 تا از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 1 دونه از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 3 تا از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید)؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 تا مانده به انتهای رج تکرار کنید، 3 تا از زیر ببافید.

رج نهم: با نخ رنگ اصلی، 2 تا از زیر، (1 دونه را نبافته بگیرید، 9 تا از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 1 دونه از زیر) ببافید؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 تا مانده به انتهای رج تکرار کنید، 1 دونه را نبافته بگیرید، 2 تا از زیر ببافید.

رج یازدهم: با نخ رنگ مکمل، 2 تا از زیر ببافید، (5 تا از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 1 دونه از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 4 تا از زیر) ببافید؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 تا مانده به انتهای رج تکرار کنید، 3 تا از زیر ببافید.

رج سیزدهم: با نخ رنگ اصلی، 2 از زیر ببافید، (1 دونه را نبافته بگیرید، 1 دونه از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 9 تا از زیر) ببافید؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 تا مانده به انتهای رج تکرار کنید، 1 دونه را نبافته بگیرید، 2 تا از زیر ببافید.

رج پانزدهم: با نخ رنگ مکمل، 2 تا از زیر ببافید، (1 دونه از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 3 تا از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 1 دونه از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 4 تا از زیر) ببافید؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 تا مانده به انتهای رج تکرار کنید، 3 تا از زیر ببافید.

رج هفدهم: با نخ رنگ اصلی، 2 تا از زیر ببافید، ({1 دونه را نبافته بگیرید، 1 دونه از زیر ببافید} تکرار 6 بار)؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 تا مانده به انتهای رج تکرار کنید، 1 دونه را نبافته بگیرید، 2 تا از زیر ببافید.

رج نوزدهم: با نخ رنگ مکمل، 2 تا از زیر ببافید، (1 دونه از زیر، 1 دونه نبافته بگیرید، 3 تا از زیر، 1 دونه نبافته بگیرید، 5 تا از زیر، 1 دونه نبافته بگیرید)؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 تا مانده به انتهای رج تکرار کنید، 3 تا از زیر ببافید.

رج بیست و یکم: با نخ رنگ اصلی، 2 تا از زیر ببافید، (4 تا از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 1 دونه از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 5 تا از زیر) ببافید؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 دونه مانده به انتهای رج تکرار کنید، 3 تا از زیر ببافید.

رج بیست و سوم: با نخ رنگ مکمل، 2 تا از زیر ببافید، (1 دونه از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید، 9 تا از زیر، 1 دونه را نبافته بگیرید)؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 دونه مانده به انتهای رج تکرار کنید، 3 تا از زیر ببافید.

رج بیست و چهارم: دستورالعمل رج دوم را تکرار کنید.

رج‌های اول تا بیست و چهارم را برای شکل گرفتن الگو، تکرار کنید.

 

بافت یک نمونه موزاییکی با استفاده از الگوی هشتگ

با استفاده از میل‌های کوچکتر و نخ C، به تعداد 41 دونه سر بیاندازید.

4 رج از زیر ببافید.

اکنون میل‌های بزرگتر را بردارید و با استفاده نخ D به عنوان نخ اصلی و C به عنوان نخ مکمل، 24 رج الگوی هشتگ را 3 بار تکرار کنید و سپس, رج های 1 تا 14 این الگو را یکبار ببافید.

نخ D را قطع کنید.

حال، میل‌های کوچکتر را بردارید . 5 رج از زیر ببافید.

انتهای کار را کور کنید.

 

طرز بافتن لبه‌های بافت

با استفاده از میل‌های کوچکتر و نخ C، 1 دونه (در هر شیار) از کناره مربع‌ برداشته و از زیر ببافید – 48 دونه.

5 رج از زیر ببافید.

کور کنید.

همین کار را روی کناره‌های دیگر این مربع تکرار کنید. دنباله‌های اضافی نخ را در داخل بافت درآمیزید. بافت را بلاک نمایید.

نظر شما
نظرات کاربران
26/08/1394 09:51 ق.ظ
سلام
ممنون از سایت خیلی خیلی خوبتون یه سوال دارم
توی این بافت قسمتهایی که داخل{} نوشتین بعدش گفتین مثلا 6 بار تکرار شود و داخل پرانتز تا آخر رج بافته شود یعنی چی؟
مثل رج پنجم
ممنون میشم جواب بدین؟؟
26/08/1394 04:46 ب.ظ
ممنون از لطف شما؛
دستورالعمل‌های داخل آکولاد، خود یک دستور واحد از دستورالعمل‌های داخل پرانتز محسوب می‌شوند. یعنی وقتی به آکولاد می‌رسید، به تعداد دفعات خواسته شده، دستور داخل آکولاد را تکرار کنید، بعد از آن، اگر دستور دیگری داخل پرانتز بود آن را نیز یکبار اجرا کنید و در نهایت، از اول پرانتز، کل دستورات داخل پرانتز را تا آخر رج، تکرار نمایید. در مورد دستورالعمل رج پنجم، به غیر از آکولاد، دستور دیگری داخل پرانتز نیست؛ لذا شما باید تا 3 دونه مانده به آخر رج، همین دستورالعمل داخل آکولاد را 6 بار تکرار کنید تا 3 دونه مانده به انتهای رج برسید و این 3 دونه آخر رج را به صورتِ 1 دونه را نبافته و 2 تا از زیر ببافید.  
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!