جستجو
Filters
بستن

آموزش بافتنی- 58: الگوی بافت موزاییکی و مزایای آن

بافتنی: آموزش پایه

 

خیلی‌ از دوستان از ما می‌پرسند، بافت موزاییکی چیست؟

بافت موزاییکی، یکی از زیباترین و در عین حال، آسان‌ترین روش‌های دو رنگ بافی است. بافت موزاییکی آن‌قدر آسان است که همه می‌توانند آن را یاد گرفته و انجام دهند. چون شما هرگز مجبور نخواهید شد دو رنگ را همزمان ببافید.

بافت موزاییکی

خیلی از علاقه‌مندان به هنر بافتنی، تلاش برای یادگیری چند رنگ بافی را دائماً به تاخیر می‌اندازند؛ چون فکر می‌کنند کار سختی است. اما اگر شما تصمیم به یادگیری چند رنگ بافی (رنگی بافی) گرفته‌اید، بهترین نقطه شروع، بافت موزاییکی است.

برای رنگی بافی، دونه‌ها را نبافته می‌گیریم

اگر شما "بافت از رو" و "بافت از زیر" را بلد باشید، فقط به یک تکنیک دیگر بافت نیاز دارید و آن، نبافته گرفتن دونه هست. در تصویر زیر، روش نبافته گرفتن یک دونه را مشاهده می‌کنید.

شکل متحرک

با تکنیک بافت موزاییکی چه بافت‌هایی را می‌توان ایجاد نمود؟

ممکن است بپرسید که چرا باید تکنیک بافت موزاییکی را یاد بگیریم؟

چون کارهای خیلی زیبایی را می‌توانید با استفاده تکنیک بافت موزاییکی انجام دهید. اگر شما در هنر بافتنی، یک تازه کار به حساب می‌آیید، می‌توانید از کارهایی ساده‌تر مثل این شروع کنید:

الگوی بافت موزاییکی

 

mosaic knitting pattern

 

با کمی مهارت بیشتر در بافت موزاییکی، می‌توانید بافت‌هایی مثل این‌ها را به خوبی انجام دهید.

دستکش با الگوی بافت موزاییکی

 

شال با الگوی بافت موزاییکی

 

اما، مفهوم دونه نبافته (slip stitch) در بافتنی چیست؟ اینکه چرا و چگونه یک دونه را نبافته بگیریم، در این مقاله مفصلاً (همراه با فیلم آموزشی) توضیح داده شده است.

در چند رنگ بافی، وقتی از تکنیک "دونه نبافته" استفاده می‌کنید، در واقع دارید "بافت موزاییکی" انجام می‌دهید. چیزی که بافت موزاییکی را از سایر روش‌های چند رنگ بافی (مثل چند رنگ‌بافی اسکاتلندی معروف به Fair Isle) جدا می‌کند، این است که در روش موزاییکی، از نخ‌های بلند معلق (floats) در پشتِ بافت، خبری نیست.

color knitting floats

همانطور که در شکل بالا می‌بینید، وقتی تعداد زیادی دونه بافت، بین دو تغییر رنگ متوالی نخ وجود داشته باشد، در پشتِ کار، نخ‌های شُل و معلقی ایجاد می‌شوند که علاوه بر اینکه ظاهری زشت به پشتِ بافت می‌دهند، ممکن است این نخ‌ها مثلاً به زیورالات و یا حتی انگشت شما گیر کنند و به بافت آسیب برسانند.

در روش بافت موزاییکی، دونه‌هایی که استفاده نمی‌کنید را نبافته می‌گیرید. برای مثال فرض کنید که شما بافت مربعی شکل را با دو نخ قرمز و سبز می‌بافید. هنگامی‌که با نخ قرمز می‌بافید، نخ سبز را نبافته می‌گیرید؛ وقتی با نخ سبز می‌بافید، نخ قرمز را نبافته می‌گیرید. در این حالت، دیگر تاب خوردن دونه‌ها یا آویز و معلق ماندن نخ‌ها ایجاد نمی‌شود.

بافت به روش افغان، مثال خوبی از روش موزاییکی است. که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

پتو با الگوی بافت افغان

 

مزایای بافتن به روش دونه را نبافته گرفتن

همانطور که قبلاً بیان داشتم، بافت به روش دونه نبافته و یا دونه را نبافته گرفتن، دارای این مزیت است که از بروز نخ‌های شُل و معلق در بین بافت (البته در پشتِ کار)، اجتناب می‌شود. اما این روشِ چند رنگ بافی، مزایای دیگری نیز دارد.

یکی از این مزایا این است که چون در پشتِ کار، نخ‌های شُل و معلق ایجاد نمی‌شود، پروژه بافت شما نخ کمتری مصرف می‌کند. این صرفه‌جویی در نخ در پروژه‌های بزرگ بافت، بهتر خود را نشان می‌دهد. عدم ایجاد نخ‌های معلق در بین بافت، بدان معناست که شما مجبور نیستید نگران کشیده شدن این نخ‌های معلق باشید.

مزیت دیگر تکنیک موزاییک این است که پروژه بافت نهایی شما، سبکتر از روش چند رنگ بافی سنتی خواهد بود چون از نخ کمتری در آن استفاده می‌شود.

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!