جستجو
Filters
بستن

آموزش شماره دوزی؛ درس پنجم: انواع سوزن شماره دوزی

آنواع سوزن شماره دوزی

انواع بسیار متفاوتی از سوزن در بازار برای انواع کارهای هنری از خیاطی گرفته تا انواع شاخه‌های گلدوزی، روبان دوزی و منجوق دوزی وجود دارند که هنرآموز ممکن است در ابتدای کار، در انتخاب سوزن مناسب برای پروژه هنری خود، دچار سردرگمی گردد.

در این آموزش، با پرکاربردترین انواع سوزن در شماره دوزی آشنا خواهیم شد.

اصولاً فقط 3 نوع سوزن، در شماره دوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع سوزن گلدوزی

1– سوزن چنایل (Chenille)

2 – سوزن کرول (Crewel)

3 – سوزن تپستری (Tapestry)

این سوزن‌ها دارای چشمی‌های بزرگتر از سوزن‌های خیاطی هستند و بطور خاص برای کار با پارچه‌های شماره دوزی و حفاظت از الیاف و رشته‌های کتان (در مقابل سوراخ شدن)، طراحی شده‌اند.

سوزن‌های تپستری در شماره دوزی، برای کاربردهای عادی‌تر و عمومی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما سوزن‌های چنایل و کرول، برای طرح‌های شماره دوزی پیچیده‌ و با جزئیات بیشتر، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکته‌ای که هنگام خرید سوزن‌های شماره دوزی باید به خاطر داشته باشید این است که: هرچه سایز عددی سوزن بزرگتر باشد، سوزن نازک‌تر بوده و چشمی آن کوچکتر است. این بدان معناست که برای مثال، سوزن سایز 20، نازک‌تر از سوزن سایز 14 خواهد بود.

سوزن شماره دوزی

به عنوان یک قاعده کلی، شما باید سوزن‌هایی را انتخاب کنید که فقط کمی باریکتر از سوراخ‌های مربع شکل پارچه‌های مخصوص شماره دوزی شما باشند.

سوزن تپستری

سوزن تپستری (Tapestry Needle)

سوزن سز طلایی گلدوزی

سوزن های تپستری، بواسطه داشتن نوک‌های گرد و کُند و چشمی‌های بزرگ، برای کاربردهای عمومی شماره دوزی طراحی شده‌اند. پارچه شماره دوزی، دارای سوراخ‌های مربع شکل بزرگی در بافت خود می‌باشد؛ بنابراین نیازی به سوراخ کردن پارچه با سوزن‌های نوک تیز نیست و سوزن شماره دوزی با نوک کند، به راحتی از داخل سوراخ های مربع شکل داخل پارچه عبور می‌کند.

این سوزن‌ها، در سایزهای بین 14 تا 26 موجود هستند.

سوزن چنایل (Chenille Needle)

سایز سوزن شماره دوزی

chenille کلمه‌ای با ریشه فرانسوی به نام هزارپا است و این نام، ابتدا به نخ چنایل داده شده است.

نخ شماره دوزی

و سوزن مرتبط با این نخ نیز سوزن chenille نامیده می‌شود.

نخ و سوزن شماره دوزی

سوزن شماره دوزی ضخیم

شکل سوزن‌های چنایل، بلند، باریک و تیز با چشمی‌های بزرگ هستند. از نظر طول و قطر، با سوزن تپستری مشابهند، اما نوک آن‌ها کمی تیزتر است. این سوزن‌ها در سایزهای 14 تا 26 موجود هستند. سوزن‌های چنایل، بطور ویژه‌ای برای گلدوزی با روبان ایده‌ال هستند. همچنین در تکنیک‌هایی از گلدوزی که به نخ ضخیم نیازمی‌باشد و نیز در گلدوزی سطحی، از این سوزن استفاده می‌شود.

طرح گلدوزی

توضیح: گلدوزی سطحی، نوعی از گلدوزی است که در آن، از کوک‌های تزئینی و نخ‌های خوابیده روی سطح کار در بالای پارچه مبنا (به جای عبور از داخل پارچه) استفاده می‌شود. چیزی شبیه به دوخت برزیلی

تابلوی گلدوزی

تابلوی زیبای گلدوزی شده

سوزن کرول: سوزن‌های کرول (یا سوزن‌های گلدوزی)، همانند سوزن‌های چنایل، نوک تیز هستند، اگرچه کوتاه‌تر و نازکتر بوده و چشمی آن‌ها کمی کشیده‌تر است. سایز این سوزن‌ها، بین 1 تا 10 می‌باشد. این سوزن‌ها برای گلدوزی سطحی وقلاب‌دوزی با نخ پشمی که مستلزم عبور سوزن از داخل پارچه هستند، ایده‌ال می‌باشند.

سوزن گلدوزی

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!