جستجو
Filters
بستن

انواع نخ گلدوزی، رنگ‌ها و کاربردهای آن‌ها

هنگامی که مقدار زمان صرف شده روی یک پروژه گلدوزی، شماره دوزی و مواردی از این دست را در نظر می‌گیرید، به اهمیت نخ با کیفیت بالا در گلدوزی، پی خواهید برد. نخ گلدوزی در طیف وسیعی از پروژه‌های هنرهای دستی مثل شماره دوزی، گلدوزی، سوزن دوزی، چهل تکه، ساخت دستبند و زیورآلات و بسیار موارد دیگر کاربرد دارد.

نخ گلدوزی یا دمسه، از 6 رشته نخ شل به هم تابیده، تشکیل شده است که به راحتی از هم جدا می‌شوند و ضخامت هر کدام تقریباً به اندازه نخ خیاطی است. معمولاً این نخ، از جنس پنبه (Cotton) است. ولی انواع نخ دمسه ساخته شده از ابریشم، پولی‌ستر، ریون و کتان نیز وجود دارند.

انواع نخ گلدوزی

نخ گلدوزی پنبه‌ای

نخ گلدوزی از جنس پنبه، که نخ استاندارد برای شماره دوزی محسوب می‌گردد. این نخ، از پنبه مرسریزه شده (ابریشم نما شده)، به منظور محکم‌تر و با دوام تر نمودن آن و نیز دادن یک جلوه ابریشمی و براق ساخته می‌شود. این نخ، همانند اغلب نخ‌‌های گلدوزی، قابل تقسیم به رشته نخ‌های باریک‌تر می‌باشد؛ بدان معنا که از این رشته‌ نخ‌‌ها، بطور جداگانه یا در قالب گروهی ازنخ‌های شل به هم تابیده (وابسته به ضخامت نخ مورد نیاز)، می‌توان در پروژه‌‌ها استفاده نمود.

نخ گلدوزی چند رنگ

نخ گلدوزی چند رنگ، دارای یک طیف رنگ با تغییر ملایم و پیوسته در سراسر طول نخ می‌باشد. در هنگام کار با این نخ در گلدوزی، رنگ نخ با زدن چند کوک تغییر می‌کند. جنس این نخ می‌تواند از پنبه، کتان یا ابریشم باشد.

 

 

نخ گلدوزی نورتاب

این نوع نخ، از جنس پولیستر بوده و نور را به جلوه‌های مختلف مثل برق فلزات گرانبها و جواهرات، فلوئورسنت و... منعکس می‌کند.

 

نخ گلدوزی متالیک

این نوع‌ نخ‌های متالیک و با رنگ‌های تند، در اغلب پروژه‌های گلدوزی و هنرهای دستی کاربرد دارند. جنس این نخ، 100٪ از پولیستر می‌باشد.

نخ ساتن/ ریون

این نوع نخ دمسه، بسیار درخشان و نرم می‌باشد. نخ ساتن، دارای جلوه‌ای بسیار نافذ بوده و در پروژه‌ها، به خوبی از سایر نخ‌ها متمایز می‌شود.

نخ گلدوزی کتان

نخ گلدوزی از جنس 100٪ کتان و دارای جلوه مات بوده که به پروژه‌ها ظاهری طبیعی می‌دهد.

 

نخ گلدوزی ابریشمی

جنس این نخ، 100٪ ابریشم بوده و بسیار پرکاربرد می‌باشد. نخ گلدوزی ابریشمی، ظرافت و زیبایی خاصی به هر پروژه گلدوزی می‌بخشد.

نخ گلدوزی پنبه‌ای درفام (pearl cotton)

این یک نخ دولای به هم تابیده، با درخشندگی بالا است. برخلاف سایر نخ‌های گلدوزی، قابل تقسیم به رشته‌های نازک‌تر نیست (یعنی رشته نخ‌های تشکیل دهنده آن را نمی‌توان از هم جدا نمود). این نخ در سایزهای 3، 5، 8، 12 و 16 عرضه می‌گردد که سایز 3 ضخیم‌ترین و سایز 16 نازک‌ترین ان‌هاست.

 

 

نظر شما
نظرات کاربران
14/08/2015 03:03 ب.ظ
خیلی خوب توضیح دادین متشکرم
فقط یه سوالی برام پیش اومده این نخ دمسه هایی که می فروشین چه جنسیه؟
19/09/2016 08:34 ب.ظ
عاااالی بود ممنون پارسی مید
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!