جستجو
Filters
بستن

بالش تزئینی کودک با طرح ماشین

بالش تزئینی کودک با طرح ماشین

ما قبلا روش دوخت یک زیرانداز طرح ماشین برای اتاق کودک به شما عزیزان آموزش داده بودیم. اکنون در این آموزش قصد داریم، روش دوخت یک بالش زیبا با طرح ماشین را جهت استفاده و تزئین اتاق کودک به شما آموزش دهیم. معمولاً این بالش با طرح ماشین ، مورد استقبال پسر بچه‌ها واقع می‌گردد. البته ما در یک آموزش دیگر، بالشی با طرح عروسک را به شما آموزش خواهیم داد.

 

شروع آموزش

برای شروع ابتدا الگو را از اینجا دانلود کنید.

توجه: الگوهای این بالش، بصورت یک تکه هستند و لذا برای چگونگی تهیه پرینت از آن‌ها به این مقاله مراجعه فرمایید.  

 

وسایل و پارچه‌های مورد نیاز

 

  •          پارچه اصلی: نیم متر
  •          پارچه لایی چسب: 1 متر
  •          تکه پارچه‌هایی برای چرخ‌ها و پنجره ماشین
  •          حلقه پرچ‌
  •          الیاف برای پر کردن بالش

 

روش دوخت

ابتدا، الگوی بالش را از اینجا دانلود نمایید. این الگو به صورت یکپارچه و کامل، روی یک کاغذ 17 × 11 اینچ قابل پرینت می‌باشد. اما اگر مایلید این الگو را روی پرینتر خانگی چاپ کنید، روش پرینت گرفتن الگوهای بزرگ روی کاغذ A4 را در این مقاله آموزش داده‌ایم. اگر روی کاغذ A4 الگو را پرینت می‌گیرید، خیلی با دقت صفحات پرینت شده الگو را به یکدیگر بچسبانید.

دور تا دور الگو، یک خط پیرامونی نقطه چین، وجود دارد که بیانگر 6 میلی‌متر جای دوخت می‌باشد.

 

برش و آماده‌سازی پارچه

از پارچه اصلی، 2 برش از الگوی ماشین ، تهیه نمایید. یک نوار پارچه‌ای بلند به طول 125 سانتی‌متر و عرض 5.5 سانتی‌متر تهیه نمایید. می‌توانید برای قشنگ‌تر شدن کار، روی پارچه تکه‌دوزی کنید.

پارچه لایی چسب را به پشت تکه‌های پارچه اصلی (تکه‌های پشت و رو و نیز نوار پارچه‌ای) که قبلاً آماده کردید، بچسبانید.

 

تزئین قسمت جلوی بالش

 

یکی از دو تکه پارچه طرح ماشین را بردارید و نوار تزئینی سفید را روی آن مطابق شکل بالا بدوزید. هر دو لبه نوار را چرخ کنید. مطابق با الگو، قطعات چرخ‌ها و پنجره‌های ماشین را بریده و در جای خود روی پارچه اصلی قرار داده و با دقت، دور تا دور آن‌ها را بدوزید.

 

حلقه‌های پرچ را در وسط چرخ‌ها قرار دهید. برای نصب این حلقه‌ها، کافیست دایره‌ای به اندازه قطر داخلی حلقه، روی پارچه ترسیم کنید و سوراخی به اندازه آن ایجاد نمایید و سپس حلقه را داخل آن قرار دهید. برای محکم‌تر شدن کار، می‌توانید یک تکه پارچه پشت آن قرار دهید. حال طرف دیگر حلقه را در پشت پارچه قرار دهید و آن‌ها را به هم پرس کنید . روش انجام این کار را مفصلاً در این مقاله توضیح داده‌ایم.

 

با استفاده از نخی با رنگ متضاد، چرخ‌ها و پنجره‌های ماشین را در دو خط منحنی موازی بدوزید. حتی می‌توانید نام کودک خود را روی نوار سفید، درج نمایید.

 

دوختن تکه‌های بالش به یکدیگر

 

یکی از 2 تکه پارچه اصلی (طرح ماشین) را همراه با نوار پارچه‌ای از قبل برش خورده بردارید و به صورت رو در رو، روی هم قرار دهید و با فاصله 6 میلی‌متر از لبه پارچه، شروع به چرخکاری دور تا دور کار نمایید.

 

خیلی با دقت و به آهستگی کار چرخکاری این قسمت را انجام دهید و سعی کنید که خط دوخت، خیلی صاف و مرتب ایجاد شود. اکنون و در این مرحله، کار باید به این شکل در آمده باشد.

 

همین کار را برای طرف دیگر نیز تکرار نمایید و یک شکاف کوچک برای پر کردن بالش با الیاف باز بگذارید.

 

در این شکل، این منفذ کوچک که برای پر کردن بالش با الیاف لازم است را مشاهده می‌کنید.

 

حال بالش را پشت و رو نمایید و داخل آن را با الیاف پر نموده و منفذ ورود الیاف را با دست بدوزید.

 تمام شد. اکنون بالش زیبای کودک شما آماده است.

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!