جستجو
Filters
بستن

تابلوی نمدی: پروژه شماره 35

آموزش نمد دوزی

 

خرید آنلاین پارچه نمدی

 

این تابلوی نمدی با خانه کوچک صورتی رنگ و باغی از گل‌های نمدی، بهترین روش برای استفاده از خرده پارچه‌های نمدی شماست. اگر شما هم مثل من به هنر نمد دوزی علاقه مند باشید، حتماً یک کشو پر از خرده پارچه‌های نمدی دارید که به دنبال راهی برای استفاده از آن‌ها هستید.

تابلو نمدی

وسایل لازم برای ساخت تابلوی نمدی

کارگاه گلدوزی به قطر 7 اینچ

پارچه گونی بافت به عنوان پس زمینه تابلو، به اندازه‌ای که از هر طرف کارگاه گلدوزی، 2 اینچ بیشتر باشد. ما در اینجا از پارچه گونی بافت کرم رنگ استفاده کردیم. اما شما می‌توانید از پارچه‌ای با رنگ آبی آسمانی استفاده کنید.

خرده پارچه‌های نمدی که از کارهای قبلی باقیمانده‌ است.

نخ گلدوزی دمسه یا عمامه

الگوی تابلوی نمدی

 

ابزارهای لازم

قیچی تیز

سوزن ته گرد

سوزن گلدوزی

قیچی دالبر

چسب بی رنگ

 

روش دوخت تابلوی نمدی

خانه نمدی:

1 – ابتدا پارچه گونی بافت را که به عنوان پس زمینه تابلوی نمدی مورد استفاده قرار خواهد گرفت را روی کارگاه گلدوزی بکشید. پارچه را از هر طرف بکشید تا سطح کار کاملاً صاف و دف مانند شود.

2 – با استفاده از الگو، تکه نمد صورتی رنگ مربوط به خانه و تکه نمد خاکستریِ مربوط به بام خانه و همه قطعات مربوط به چارچوب پنجره و شیشه‌های آن را برش بزنید.

3 – حال تکه نمد برش خورده (مربوط به خانه صورتی رنگ) را طوری که از چپ و راست کارگاه، به یک فاصله و از بالای کارگاه، یک و نیم اینچ فاصله داشته باشد، با سوزن ته گرد به کار متصل نمایید.

تابلوی نمدی

 

4 – با استفاده ازکوک شلال، تکه نمد صورتی (مربوط به خانه) را به پارچه پس زمینه بدوزید. سعی کنید تا جایی که امکان دارد، کوک‌ها را کوچک، هم اندازه و یکنواخت بزنید.  

5 – حال تکه نمد خاکستری مربوط به بام خانه را روی تکه نمد صورتی رنگ قرار دهید طوری که کمی با هم همپوشانی داشته باشند.

6 – دوباره برای متصل کردن بام نمدی به خانه، از کوک شلال استفاده کنید.

7 – از آنجایی‌که تکه نمدهای مربوط به پنجره خانه، کوچک هستند، نیازی نیست که آن‌ها را با سوزن ته گرد در جای خود ثابت نمایید. سپس، قاب پنجره و شیشه‌ها را با کوک دندان موشی به لایه زیرین متصل نمایید.

 

تابلو با پارچه نمدی

 

8 – همین کار را در مورد شیشه پنجره تکرار نمایید. دقت کنید که شیشه درست در وسط قاب پنجره باشد.

9 – پنجره سمت چپ و راست را به ترتیب در جای خود قرار داده و بدوزید.

10 – با دو رشته از نخ دمسه سفید و کوک بخیه، دوخت‌های سفید رنگی را بطور موازی در سطح دیوار خانه (در فواصل مساوی از هم) ایجاد نمایید.

 

تابلوهای نمدی

 

11- با یک یا دو رشته نخ دمسه مشکی رنگ، و کوک بخیه، دور تا دور پنجره‌ها را دوخته و نیز در داخل پنجره، یک چارچوب مشکی رنگ با دوخت ایجاد نمایید.

 

آموزش ساخت تابلوی نمدی

 

تابلوی اتاق کودک

گل‌ها و گلبرگ‌ها

12 – حال با خرده‌ پارچه‌های نمدی که از کارهای قبلی برایتان باقی مانده است، سعی کنید در اطراف این خانه، یک باغ گل ایجاد کنید. البته من الگوی گل‌های مورد استفاده در این تابلو را به شما داده‌ام. ولی شما می‌توانید به سلیقه خود، طرح‌های بسیار زیباتری را در این تابلو بکار گیرید. من در این تابلو، 16 گل ایجاد کرده‌ام ولذا به 32 دایره نمدی نیاز داشتم.

طرز ساخت تابلوی نمدی

13 – می‌توانید از تصویر تابلوی این آموزش به عنوان راهنما استفاده نمایید یا کاملاً از طرح ابداعی خودتان استفاده نمایید. ابتدا همه گلبرگ‌ها را در جای خود با کوک شلال بدوزید.

کاردستی با پارچه نمدی

14 – ساقه‌ها را با استفاده نخ سبز رنگ دمسه و کوک بخیه ایجاد نمایید.

کاردستی های نمدی

15 - دایره مرکز گل را با استفاده از کوک‌های ریز شلال، به گلبرگ زیرین بدوزید.

16 – برگ‌ها را نیز مطابق با شکل راهنما (با نخ دمسه سبز و کوک بخیه) به پارچه زمینه متصل نمایید.

تابلو با نمد

17 – در این نقطه، کار به اتمام رسیده است. حال باید پارچه را روی کارگاه محکم کنید. ابتدا کارگاه را برگردانید و روی میز کار قرار دهید طوری که پشت کارگاه به سمت شما باشد. سپس با چسب مایع، دور تا دور لبه کارگاه را چسب مایع بزنید تا پارچه، کاملاً به کارگاه متصل شده و محکم شود.

کارت پستال نمدی

18 – پس از آنکه چسب کاملاً خشک شد، پارچه اضافی را با قیچی دالبر ببرید.

چگونه با پارچه های نمدی تابلو درست کنیم

نظر شما
نظرات کاربران
24/05/1394 04:49 ب.ظ
خیلی خووووووووب
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!