جستجو
Filters
بستن

درس اول عروسک خمیری: ابزار ساخت عروسک‌های خمیری

وقتی برای اولین بار با یک رشته هنری جدید آشنا می‌شویم که احساس می‌کنیم برای‌مان جذاب است، بلافاصله هیجان زده شده و می‌خواهیم در اولین فرصت، شروع به یادگیری آن نماییم. لذا بلافاصله شروع به تحقیق و پرس و جو، روی دوره‌ها و کلاس‌های موجود برای آموزش و نیز ابزارهای لازم برای شروع یادگیری آن هنر می‌کنیم. شاید اولین سوالی که ممکن است در ذهن ما خطور ‌کند، این است که این هنر به چه ابزارهایی نیاز دارد و چگونه باید آن را فرا بگیریم؟

ما در این مقاله، ضروری‌ترین ابزار ساخت عروسک‌های خمیری را به شما معرفی خواهیم داد.

ضروری‌ترین ابزارهای ساخت عروسک‌های خمیری عبارتند از:

درفش یا قلم فلزی

هنگام پرداختن به جزئیات، در ساخت حیوانات کوچک یا زیورآلات با خمیر عروسک سازی،  قلم  یا درفش با نوک تیز فلزی، ابزاری بسیار ضروری است که حتماً باید در مجموعه ابزار شما برای ساخت عروسک‌های خمیری در اختیار داشته باشید.

عروسک خمیری پارسی مید

سمبه‌‌ها با سر توپی شکل، برای شکل دهی به عروسک

یکی از مهم‌ترین ابزارها در ساخت عروسک‌های خمیری، سمبه‌ها با سر مدّور یا توپی شکل هستند. سمبه‌ها با سر توپی بزرگ، برای هموار سازی و شکل دهی استفاده شده و از سمبه‌ها با سر توپی کوچک، برای کارهای ظریف و باریک استفاده می‌شود.

اموزش عروسک خمیری پارسی مید

تیغ‌های برش خمیر عروسک سازی

ابزار ضروری دیگر در ساخت عروسک‌های خمیری، تیغ‌های برش خمیر عروسک سازی است. برای برش اضافات خمیر از اطراف کار، این تیغ‌های برش بسیار مفید واقع می‌شوند. انعطاف‌ پذیری این تیغ‌ها باعث می‌شود که شما با خم کردن آن‌ها بتوانید، برش‌های منحنی در خمیر ایجاد نمایید.

آموزش ساخت عروسک خمیری پارسی مید

اموزش عروسک خمیری جدید

آموزش عروسک خمیر چینی  پارسی مید

 

 

وردنه

هنگام کار با خمیر عروسک سازی، اغلب نیاز پیدا می‌کنیم که خمیر را روی سطح کار بطور یکنواخت، پهن کنیم. برای این‌کار باید از ابزاری به نام وردنه استفاده کنیم. این ابزار ممکن است بدون دسته و یا دسته دار باشد.

عروسکهای خمیری حیوانات

اموزش عروسک خمیری رو یخچالی

روغن بچه برای نرم کردن مجدد خمیر

خمیر عروسک سازی، ممکن است تا حدی سفت شود که کار با آن آسان نباشد. هنگام سفت شدن خمیر، از روغن بچه می‌توانید برای نرم‌تر نمودن آن استفاده کنید.

آموزش عروسکهای خمیری زیبا

کاتر برش خمیر عروسک سازی

این ابزار بسیار تیز که هنگام کار با آن باید بسیار مراقب باشید (همچون تیغ جراحی است)، برای ایجاد برش‌های بسیار دقیق روی خمیر و برداشتن مقادیر کمی از خمیر که به دقت بسیار زیادی نیاز دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عروسک با خمیر فیمو پارسی مید

خمیر عروسک سازی

در دنیا برندهای مختلفی هستند که خمیر عروسک سازی را تولید می‌کنند و روش ساخت و تولید خمیر توسط هریک از این تولید کننده‌ها، با هم یکسان نیست. خمیر عروسک سازی عرضه شده توسط هریک از این شرکت‌ها، دارای مشخصات بسیار متفاوتی از دیگری است که عدم آگاهی از مشخصات ویژه هریک از این محصولات می‌تواند در ساخت یک پروژه هنری برای شما نا امید کننده باشد.

ما در یک مقاله جداگانه (صرف نظر از اینکه کدامیک از برندهای خمیر عروسک سازی در ایران موجود نیستند)، به معرفی همه برندهای اصلیِ عرضه کننده خمیرهای عروسک سازی خواهیم پرداخت.

اما اگر دنبال یک نوع پروژه هنری خاص نیستید و صرفاً برای یادگیری این هنر، قصد خرید خمیر عروسک سازی را دارید و به عبارت دیگر، دنبال یک خمیر همه منظور هستید، پیشنهاد می‌شود از خمیر عروسک سازی Premo و یا Fimo (Fimo Soft یا Fimo Professional)  شروع کنید.

ابزارهای مکمل موجود در منزل برای ساخت عروسک خمیری

یک سری ابزارهای مکمل و ساده برای ساخت عروسک‌های خمیری وجود دارد که معمولاً در خانه یافت می‌شوند. این ابزارها عبارتند از:

کاشی‌های سرامیکی

کاشی‌های سرامیکی، بهترین گزینه برای استفاده به عنوان سطح کار (برای پهن کردن خمیر عروسک سازی روی آن  و ساخت قطعات پروژه) تا قرار دادن آن در داخل فر همراه به عروسک‌های خمیری هستند. چون این کاشی‌های سرامیکی، در برابر حرارت فر، مقاوم هستند.

عروسک های فیمویی

عروسک سازی با خمیر فیلو پارسی مید

ظروف آلومینیمی

در صورتی که درجه حرارت فر را درست تنظیم نکرده باشید، خمیر عروسک سازی ممکن است به آسانی به رنگ قهوه‌ای تمایل پیدا کند و تیره شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، شما می‌توانید، دست ساخته‌های خود را در داخل این ظروف آلومینیمی (مطابق شکل زیر) قرار دهید و سپس این ظرف را در داخل فر قرار دهید. ما در آموزش‌های بعدی  بطور مفصل به نحوه پخت خمیر عروسک سازی خواهیم پرداخت.

خمیر فیمو عروسک

زیورآلات فیمو پارسی مید

ابزار ساخت عروسک خمیری

اجاق یا آون خانگی

برای پخت عروسک‌های خمیری، نیاز به یک آون اختصاصی برای این کار ندارید. شما می‌توانید با اطمینان و به آسانی از آون توستر و یا فر اجاق گاز خود استفاده کنید.

فروش اینترنتی خمیر فیمو

 

آبپاش دستی

این هم یک ابزار لازم و مفید در جعبه ابزار عروسک‌ خمیری است. توصیه می‌کنیم دو عدد از این آبپاش‌های دستی تهیه کنید. در یکی آب بریزید  و از آن برای جدا کردن خمیر از قالب (جلوگیری از چسبیدن خمیر به قالب) و نیز رقیق نمودن رنگ اکریلیک استفاده کنید و در آبپاش دستی دوم، ایزوپروپیل الکل (الکل ضد عفونی 70 تا 91 درصد)، بریزید. چون خمیر عروسک سازی، در این الکل حل می‌شود، از آن می‌توانید برای شستشوی دست، سطح کار و ابزارهای خود (در انتهای کار)، استفاده نمایید.

خمیر عروسک سازی پارسی مید

 

کاغذ سمباده

برای سمباده زدن و صاف کردن سطوح کار بعد پخت خمیر، استفاده می‌شود.

طرز تهیه خمیر عروسک سازی

عروسک سازی با خمیر ایتالیایی

قالب‌های سیلیکونی شیرینی پزی

این قالب‌ها به لحاظ شکل، خیلی متنوع هستند. قالب‌های گرد و مدور، کاربرد زیادی در ساخت عروسک‌های خمیری دارند. قیمت‌ آن‌ها نیز ارزان و کاملاً در دسترس هستند.

اموزش تصویری خمیر عروسک سازی

ساخت عروسک با خمیر مجسمه سازی

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!