جستجو
Filters
بستن

آموزش بافتنی - 1: آشنایی با ابزارها و نخ کاموا

 

راهنمای خرید نخ کاموا - قسمت اول

آموزش بافتنی - مفاهیم پایه

 

در این سلسله مقالات آموزش بافتنی، قصد داریم بطور کامل شما را با تمامی تکنیک‌های بافت آشنا نموده و سپس پروژه‌های بافت بسیار زیبایی را خدمت شما ارائه نماییم.

در این اولین قسمت آموزش بافتنی، سعی داریم شما را با انواع نخ کاموا و سایر ابزارهای لازم برای کار بافت، آشنا نماییم.

 

انواع نخ کاموا

نخ‌های بافتنی، به لحاظ جنس نخ، وزن و بافت، دارای انواع بسیار متنوعی هستند که هنگام خرید، ممکن است شما را دچار سر درگمی نمایند. در این مقاله سعی داریم یک راهنمای کامل، در مورد نحوه انتخاب نخ کاموا به شما ارائه نماییم.

نخ کاموا

نخ‌های کاموای طبیعی

این نوع نخ‌ها، ازفیبرهای حیوانی همانند پشم، آلپاکا، موهر، کشمیر و موی خرگوش (آنقوره) تولید می‌شوند. نخ‌های کاموای طبیعی، گرما را به خوبی در خود نگه داشته و شکل طبیعی خود را نیز حفظ می‌نمایند.

انواع نخ طبیعی

نخ‌های پشمی

پشم، پوششي مناسب براي زمستان است. امروزه پشم مصارف بسياري دارد و انواع و اقسام شال و روسري، بلوز، مانتو و پالتو و حتي دستکش و چکمه از آن تهيه مي‌شود. پشم، بافتي محکم، مقاوم و راحت دارد و به همين دليل، لباس‌هاي پشمي بهترين انتخاب براي روزهاي زمستان هستند.

 

پشم

 

پشم از هر نوعي که باشد، 80 درصد هوا را درون خود نگاه مي‌دارد و همين امر سبب گرم شدن بدن مي‌شود.

معمولا وقتي از پشم و لباس‌هاي پشمي صحبت مي‌شود همه به ياد پشم گوسفند مي‌افتند ولي لباس‌هاي پشمي، دامنه بسيار وسيعي دارند و لباس‌هاي پشمي بسيار گران‌قيمتي از جنس موهر و آنگورا که از پوست خرگوش تهيه شده‌اند و کشمير که از موي لاما و بز تهيه مي‌شود نيز وجود دارد.

 

کشمیر

کشمیر، نوعی از الیاف است که از بز کشمیر و دیگر بزها بدست می‌آید. کشمیر بافتی ظریف، محکم، سبک و لطیف دارد و پوشاک تهیه شده از آن دارای کیفیت بی‌نظیری هستند.

بز کشمیر

کشمیر با الیاف نرم و لطیفش شناخته می‌شود که به صورت طبیعی، پوششی سبک و بدون پرز را فراهم می‌آورد. این الیاف به سادگی در همه حالات مختلف قابل استفاده بوده و به شکل نخ‌های سبک یا سنگین تنیده می‌شوند. کشمیر رنگرزی نشده یا همان رنگ طبیعی آن، سفید، خاکستری و قهوه‌ای است.

نخ کاموای کشمیر

 همچنین پشم آنگورا را نیز به اسم کشمیر میشناسند.

 

موهر

نوع دیگری از الیاف که از موی نوعی بز و خرگوش آنگورا گرفته می‌شود، موهر نام دارد که برخلاف پشم گوسفند، فاقد برجستگی‌های سطح تار است و فلس‌های آن به صورت یکنواخت به ساقه چسبیده‌اند، به نحوی که شکل و طرز قرار گرفتن این فلس‌ها روی تار، باعث درخشندگی موهر می‌شود.

پشم موهر

 

پشم موهر

 

امروزه عمده‌ترین تولیدکنندگان موهر در جهان، آفریقای جنوبی، آمریکا، ترکیه، آرژانتین، استرالیا و زلاندنو هستند. موهر استحکام بالایی دارد و غیرقابل اشتعال است. رطوبت را سریع جذب می‌کند و دیر از دست می‌دهد؛ کمتر چروک می‌شود؛ عمر طولانی دارد و رنگ آن ثابت است. به همین دلیل طرفداران آن بسیار زیاد است. 

کاموای موهر

 قیمت لباس‌های موهری در مقایسه با لباس‌های کشمیری پایین‌تر است و به همین دلیل کاربرد بیشتری هم دارد.

لباس بافته شده با کاموای موهر

آلپاکا

آلپاکا،گونه‌ایی لامااست که در آمریکای جنوبیزندگی می‌کند. مانند لامای معمولی، اهلی است ولی برعکس لاما که گوشی موز مانند دارد، گوش‌های آلپاکا صاف است.

آلپاکا

 پشم آلپاکا، از پشم لاما نرمتر است.بهای مرغوب‌ترین پشم آلپاکا نزدیک به بهای کرک کشمیرمعمولی است.

 

 

گله‌های آلپاکا برای چرا در بلندی‌های ۳۵۰۰ متر به بالا در کوهستان آنددر اکوادور و جنوب پرو، شمال بولیوی و شمال شیلی نگهداری می‌شوند. آلپاکاها از لاما کوچک‌ترند و از آن‌ها برای بارکشی استفاده نمی‌کنند بلکه تنها از الیاف آن‌ها استفاده می‌شود.

از الیاف آلپاکابرای تهیه بافتنی‌هایی همچون پتو، جوراب، کلاه، دستکش، روسری و پانچوبهره می‌گیرند. الیاف آلپاکا در پرو در ۵۲ رنگ طبیعی، در استرالیا در ۱۲ رنگ طبیعی و در ایالات متحده در ۱۶ رنگ طبیعی طبقه‌بندی شده‌اند.

کاموای آلپاکا

 

پتوی آلپاکا

 

در صنعت نساجی واژهٔ آلپاکا بیشتر به یک روش پارچه‌بافی اطلاق می‌شود که در اصل در آن روش در آغاز از پشم آلپاکا استفاده می‌شد. امروزه در آن روش بیشتر از پشم‌های بز مَرغُزموسوم به موهربهره می‌گیرند.

 

پشم آنقوره

پشم آنقوره، از خرگوش بدست می‌آید و نرم و کرک مانند است. پشم تولیدی برخی از نژاد‌های خرگوش، قیمت بسیار بالا و بازار خوبی در جهان، به خصوص کشورهای اروپایی و آمریکایی دارد. پر طرفدارترین نژادهای تجاری خرگوش، به جهت تولید پشم، نژاد آنقوره آن‌ها می‌باشد.

خرگوش آنقوره

از الياف خرگوش آنقوره، در نساجی لوکس استفاده می‌شود و البسه تولیدی از پشم این خرگوش، با قیمت بسیار بالایی در بازارهای جهان به فروش می‌رسد.

 

کاموای آنقوره

 

لباس با نخ آنقوره

 

 

کتان

لباس‌های بافته شده از نخ کتان، بامبو و کنف، خنک هستند و در فصل گرما مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته این نخ‌ها از پشم، خاصیت ارتجاعی کم‌تری دارند. بافته‌های تهیه شده از این نوع نخ‌ها، به مرور زمان شکل خود را از دست می‌دهند. نخ تهیه شده از گیاه سویا، نرم و در عین حال محکم است و ظاهری شبکه به نخ ابریشم دارد.

الیافکتاناز ساقه‌ی گیاهی به نام فلاکساستخراج می‌شوند. کشت این گیاه به طور سالیانه انجام می‌گیرد و حداکثر رشد طولی آن در حدود ۱۲۰ سانتی متر است. قسمت بالای ساقه، دارای شاخه‌های متعددی است و در روی این شاخه‌ها، گل‌هایی به رنگ‌های سفید، قرمز، بنفش، لاجوردیو آبیدیده می‌شود. کیفیت الیاف،به مرغوبیت زمین و شرایط جوّی بستگی دارد. این گیاه در هوای نسبتاً سرد و مرطوب و وجود باران نسبتاً زیاد بهتر به عمل می‌آید. تخم کتان در ماه‌های اردیبهشتو خردادکاشته می‌شود و مدت رشد آن، سه ماه است. پرورش عمده کتان درکشورهای فرانسه، بلژیک، هلند، ایرلند، روسیهو زلاند نوصورت می‌گیرد. ساختمان شیمیایی الیاف کتان نظیر پنبه سلولزیاست، ولی علیرغم شباهت زیاد، در ساختمان ملکولی این دو لیف، کتان از سه جهت از پنبه متفاوت است: ۱- ساختمان داخلی ۲-الیاف کتان ۳- ساختمان فیزیکیالیاف.

 

نخ ابریشمی

نخ‌های ابریشمی بعضاً از ابریشم طبیعی و غالبا از ابریشم مصنوعی تهیه می‌شوند. نخ ابریشمی، گرم بوده اما خاصیت ارتجاعی پشم را ندارد.

 

نخ ابریشم

 

لباس ابریشم

 

 

فیبرهای مصنوعی

نخ‌های مصنوعی، شامل اکریلیک، نایلون و پولیستر می‌باشند. این نخ‌ها توسط انسان تهیه شده و از نخ‌های طبیعی ارزان‌تر هستند. بسیاری از انواع لباس‌های تهیه شده از نخ‌های مصنوعی را به راحتی می‌توان در ماشین لباس شویی شست.

نخ کاموای مصنوعی

 

نخ‌های ترکیبی

دو یا چند فیبر را می‌توان باهم ترکیب نمود و نخ جدیدی به دست آورد. مشخصه‌های معین یک فیبر را می‌توان با ترکیب آن با فیبر دیگر تغییر داد. برای مثال، کتان اگر با پشم ترکیب شود، خاصیت ارتجاعی آن بهبود می‌یابد. ترکیب پشم با آلپاکا می‌تواند آن را نرم‌تر کند. ترکیبات نامحدودی را با اهداف بسیار متفاوت می‌توان به دست آورد.

 

نخ‌های نوظهور

نخ‌های از جنس خز، فلز و ناهموار، نخ‌های نوظهور محسوب می‌شوند. این نخ‌ها که دارای بافت و رنگ‌های بسیار متنوعی هستند، از جذابیت خاصی برخوردار بوده اما تازه‌کارها بهتر است از این نوع نخ استفاه نکنند زیرا مشاهده گره‌ها و نیز یافتن اشتباهات در کار با این نخ بسیار مشکل است.

 

وزن نخ

وزن نخ به ضخامت آن اطلاق می‌گردد. نخ‌ها دارای ضخامت‌های متنوعی شامل خیلی نازک، نازک، سبک، متوسط، ضخیم و خیلی ضخیم می‌شوند.

 

نخ‌ها در اشکال متنوعی بسته‌بندی می‌شوند. مثلا نخ پیچیده شده به شکل توپ با یک برچسب در وسط، یا یک کلاف نخ و برچسپ پیچیده شده به دور آن. بعضی نخ‌ها به صورت یک کلاف بافته، عرضه می‌شوند که بهتر است قبل از شروع استفاده از آن، ابتدا آن را به صورت توپی در آورید.

 

 

فهم اطلاعات روی برچسپ نخ کاموا

اغلب نخ‌های بسته‌بندی شده دارای یک برچسب هستند که اطلاعات مفیدی در مورد آن نخ در اختیار ما قرار می‌دهند.

در روی برچسب نخ، ابتدا نام سازنده و لوگوی آن و سپس نام آن نخ خاص را مشاهده می‌نمایید. همچنین محتوای فیبری نخ نیز در این قسمت درج می‌شود.

 

برچسب نخ، همچنین وزن کلاف و طول نخ را مشخص می‌کند. شرکت‌های تولید کننده نخ کاموا، از برای مشخص نمودن رنگ کلاف‌های کاموا، از کد مخصوصی استفاده می‌کنند که البته در بین شرکت‌های سازنده، استاندارد یکسانی دراین مورد وجود ندارد. از آنجایی‌که نخ‌ها در قالب کلاف‌های خیلی بزرگ رنگ می‌شوند. یک کد رنگ با عنوان dye lot number به آن‌ها اختصاص می‌یابد که معرف آن کلاف بزرگ نخ معین می‌باشد. لذا بهتر است هنگام خرید نخ برای پروژه خود، به مقدار کافی نخ خریداری کنید زیرا رنگ نخ‌ از یک dye lot به دیگری، متفاوت می‌باشد.

برچسپ نخ، همچنین اندازه میله بافتنی را هم پیشنهاد می‌کند. دستورالعمل‌ها در این مورد، به صورت علائم روی اتیکت نخ ارائه می‌شوند.

 

دستورالعمل‌های و سمبل‌های حفظ و نگهداری نخ کاموا

بهتر است با دستورالعمل‌ها و سمبل‌های نگهداری نخ آشنا باشیم. چرا که عدم آگاهی از این اطلاعت می‌تواند سبب شود که لباس بافته شده با آن نخ، بواسطه عدم استفاده درست، خیلی زود کهنه و منسوخ گردد.

سمبل‌ها یا نشانه‌هایی که از تصویر یک سطل آب (طشت) یا ماشین لباس‌شویی استفاده می‌کنند، نشان می‌دهند که نخ این کاموا قابل شستشو با دست یا ماشین لباس شویی هست یا خیر. اگر روی نشانه طشت آب، یک علامت ضربدر (×)، باشد، بدان معناست که این نخ، نه با دست و نه ماشین، نباید شسته شود. نشان‌های مثلث شکل، مربوط به دستورالعمل‌های سفید شویی هستند.

تصاویر سمبلیک اتو، مربوط به دستورالعمل‌های اتوکشی لباس‌های بافته شده با این نخ کاموا هستند. نشان‌های اتو با تعدادی نقطه روی آن، دمایی که می‌بایست هنگام اتوکشی استفاده گردد را تصویر می‌کنند.

 

 

نشان‌های دایره‌ای، مربوط به دستورالعمل‌های خشکشویی هستند. اگر در اخل دایره یک علامت ضربدر باشد، بدان معناست که لباس بافته شده با این نخ، نباید خشکشویی شود. دوایری که در داخل آن‌ها برخی حروف انگلیسی نوشته شده، نشان می‌دهند که چه مواد شیمیایی باید در خشکشویی لباس، مورد استفاده قرار گیرد. در این مورد، متصدی خشکشویی نیز می‌تواند در مورد مواد شیمیایی مورد استفاده در خشکشویی خود، اطلاعات لازم را به شما بدهد.

 

میل‌ها و لوازم جانبی بافتنی

میل‌های بافتنی در اشکال، اندازه‌ها و مواد سازنده بسیار متنوعی به بازار عرضه می‌شوند. انواع گوناگون این میل‌ها را می‌توانید تست کنید و ببینید با کدام راحت‌تر هستید. البته ابزارهای جانبی فراوانی برای بافتنی وجود دارند ولی شما در ابتدا به آن‌ها نیازی ندارید. همچنان که شما کار با بافتنی را ادامه می‌دهید، مجموعه ابزارهای جانبی و میل‌های بافتنی شما افزایش می‌یابد.

 

انواع میل‌های بافتنی

میل‌های بافتنی در انواع فلزی، پلاستیکی، چوبی و بامبو عرضه می‌شوند. روی میل‌های فلزی، نخ به راحتی سر می‌خورد. میل‌های پلاستیکی، سبک وزن هستند اما ممکن است به مرور زمان خم شوند. میل‌های بافتنی چوبی، زیبا و در عین حال گران‌تر از میل‌های فلزی و پلاستیکی هستند. میل‌های بافتنی از جنس بامبو، سبک‌تر بوده و ارزان‌تر از میل‌های چوبی هستند. مربیان بافتنی، به تازه‌کارها استفاده از میل‌های بامبو را پیشنهاد می‌کنند زیرا سطح آن بگونه‌ای است که لیز خوردن نخ روی میل بافتنی را کند می‌کند.

 

اندازه میل بافتنی

سایزبندی میل بافتنی می‌تواند کمی گیج کننده باشد زیرا هر میل بافتنی دارای 3 عدد است که مبین اندازه میل می‌باشد. مهم‌ترین عدد، قطر شفت میل بافتنی است که بر حسب میلی‌متر بیان می‌شود. دومین عدد (مثلاً در سیستم شماره‌گذاری آمریکایی)، از صفر (0) برای نازک‌ترین میل تا 50 برای ضخیم‌ترین میل بافتنی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سومین عدد روی میل بافتنی، طول میل را نشان می‌دهد. این عدد عموماً روی بسته حاوی میل بافتنی با هر دو واحد اندازه‌گیری سانتی‌متر و اینچ بیان می‌شود. البته سیستم شماره ‌گذاری کانادایی و انگلیسی با سیستم آمریکایی تفاوت‌هایی دارد؛ بنابراین بهتر است میل‌های بافتنی را بر اساس قطر آن‌ها خریداری کنید. جدول زیر هر دو سیستم شماره‌گذاری آمریکایی و انگلیسی/ کانادایی را نشان می‌دهد.

 

اشکال مختلف میل بافتنی

میل‌های مستقیم یا تک سر، دارای طول‌های گوناگون هستند. میل‌های بافتنی دو سر، در مجموعه‌های چهار یا پنج تایی عرضه می‌شوند.

 

 میل های بافتنی مدور، بوسیله یک نخ نایلونی به هم متصل می‌گردند و دارای طول‌ها و جنس‌های گوناگونی هستند.

 

سایر لوازم جانبی

ابزارهای بسیار متنوعی برای کار بافتنی وجود دارد که به مرور به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

 

 

 

 

 

 

فهرست مقالات در بخش آموزش پایه بافتنی

1 -  آشنایی با ابزارها و نخ کاموا

2 -  آناتومی یک دونه بافت (قسمت اول)

3 -  آناتومی یک دونه بافت (قسمت دوم)

4 - چارت بافتنی

         1 - 4   چگونه یک چارت بافتنی را بخوانیم

         2 - 4   چگونه یک الگوی بافتنی را بخوانیم

         3 - 4   معنای مقیاس بافت در یک پروژه بافتنی

         4- 4   چگونه یک نمونه مقیاس بافت ایجاد و آن را اندازه‌گیری کنیم.

         5 - 4   مفهوم حلقه پشتی و حلقه جلویی در دستورالعمل‌های بافت

5 - روش‌های سر انداختن

         1 - 5   ایجاد اولین گره روی میل بافتنی

         2 - 5   سر انداختن با روش حلقه وارونه

         3 - 5   سر انداختن با دنباله

         4 - 5   سر انداختن با روش پیچ

         5 - 4   سر انداختن با روش بافت از زیر

6 - روش‌های کور کردن

         1- 6   کور کردن (بافت از زیر)

         2 - 6   کور کردن (بافت از رو)

         3 - 6   کور کردن با سه میل

         4 - 6   کور کردن زنجیری

7 - روش‌های دونه کم کردن

         1 - 7   کم کردن به روش CDD

         2 - 7   کم کردن به روش k2tog

         3 - 7   کم کردن به روش p2tog

         4 - 7   کم کردن به روش skp

         5 - 7   کم کردن به روش ssk

         6 -7   کم کردن به روش ssp

         7 - 7   کم کردن به روش psso

         8 - 7   کم کردن به روش k2tog tbl

8 - روش‌های دونه اضافه کردن

          1 - 8  اضافه کردن به روش kfb

          2 - 8   اضافه کردن به روش m1

          3 - 8   اضافه کردن با ژوته در بافت زیر

          4 - 8   اضافه کردن با ژوته در بافت رو

          5 - 8   اضافه کردن به روش pfb

          6 - 8   ژوته در بافت زیر

          7 - 8   ژوته در بافت رو

9 -     چگونه از زیر ببافیم

10 -   چگونه از رو ببافیم

11 -   چگونه گرد ببافیم

          1 - 11   میل بافتنی گرد

          2 - 11   میل بافتنی دو طرفه

12 -   کارهای پایانی در بافتنی

          1 - 12   چگونه بافت خود را بلاک کنیم

          2 - 12   درآمیختن دنباله‌های نخ اضافی داخل بافت

          3 -12   آموزش ریشه زدن در بافتنی

          4 - 12   آموزش بافت منگوله در بافتنی

          5 - 12   چگونه یک منگوله مخروطی روی کلاه یا بافت ایجاد کنیم.

          5 - 12   آموزش ایجاد جا دکمه وی بافتنی (قسمت اول)

          6 - 12   آموزش ایجاد جا دکمه وی بافتنی (قسمت دوم)

          7 - 12   آموزش ایجاد جا دکمه وی بافتنی (قسمت سوم)

          8 - 12   دوختن نامرئی درزهای افقی در بافتنی

          9 - 12   دوختن نامرئی درزهای عمودی در بافتنی

          10 - 12   دوختن نامرئی درزهای عمودی در بافت رکن یا ابری

          11 - 12   نحوه استفاده از کوک بخیه برای دوختن درزها

          12 - 12   دوخت نامرئی درزهای عمودی به افقی در بافتنی 

 

13 - تکنیک‌های خاص در بافتنی

           1 - 13   چگونه یک حباب برجسته روی بافت خود ایجاد کنیم

           2 - 13   چگونه یک نخ جدید به بافت خود اضافه کنیم.

           3 - 13   چگونه روی لبه‌های بافت، دونه بگیریم.

           4 - 13   مفهوم دستور k1b؛ "بافت از رَج زیر" در الگوهای بافت

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!