جستجو
Filters
بستن

روش دوخت نوار اریب روی پارچه

روش دوخت نوار اریب روی پارچه

آموزش خیاطی

به مرکز آموزش آنلاین هنرهای دستی پارسی مید خوش آمدید. در این مقاله، طرز دوخت نوار اریب روی پارچه را آموزش خواهیم داد.

برای دوختن نوار اریب روی لبه دوخت نخورده پارچه، ابتدا مطابق شکل زیر، یک تای نوار اریب را باز نموده و روی پارچه اصلی قرار داده و لبه گوشه تا خورده بالای نوار اریب را به صورت مثلثی شکل، به سمت لبه پایینی برگردانده و تا زده و با سوزن ته گرد، در جای خود ثابت می‌کنیم. بهتر است در اینجا، این تای مثلثی شکل را اتو بزنیم تا شکل خود را حفظ نماید.

دوخت نوار اریب

 

اکنون مطابق شکل زیر، شروع به دوخت نوار اریب روی پارچه اصلی‌ می‌نماییم. می‌توانید در سرتاسر مسیر دوختِ نوار اریب به پارچه، از سوزن برای تثبیت مکانِ نوار اریب روی پارچه استفاده نموده و هنگام چرخ کردن نوار اریب، هر زمان به سوزنی رسیدید، آن را از پارچه جدا کنید. اگر اطمینان دارید که بدون سوزن ته گرد، می‌توانید مستقیماً نوار اریب را روی پارچه چرخ کنید، این کار را بکنید. البته استفاده از سوزن برای تثبیت مکان نوار اریب روی پارچه زیرین، در مورد پارچه‌های لیز، مثل پارچه‌های از جنس نایلونی، مفید می‌باشد.

طرز دوخت نوار اریب

 

اکنون، در شکل زیر مشاهده می‌کنید که به یک گوشه دیگر پارچه داریم نزدیک می‌شویم. خب شما باید چرخ کردن نوار اریب را در فاصله‌ای به اندازه جای دوختی که در نظر گرفته‌اید (مثلاً نیم سانتی‌متر جای دوخت)، متوقف کنید.

روش دوخت نواراریب

 

حال، نوار اریب را مطابق شکل زیر به سمت راست تا نموده و لبه پایینی نوار اریب را با لبه دوخت نخورده پارچه اصلی، با دقت همراستا و میزان نمایید. لبه بالایی مثلث ایجاد شده (منظور لبه تا خورده نوار اریب)، باید عمود بر خط دوختی باشد که یک دقیقه قبل ایجاد کردید. حال این لبه تا شده مثلثی شکل را اتوکشی نمایید.

دوخت نواراریب

 

سپس با دقت و با راهنمایی گرفتن از شکل زیر، نوار اریب را به سمت چپ تا بزنید؛ مراقب باشید ترکیب مثلث زیرین به هم نخورد.حال مجدداً شروع به چرخ نمودن نوار اریب نمایید.

نواراریب

 

 این کار را در مورد هر چهار طرف پارچه انجام دهید تا در نهایت به نقطه شروع دوخت نوار اریب روی پارچه برسید. در اینجا انتهای نوار را چند سانتی‌متر روی ابتدای نوار اریب قرار داده و چرخ کنید.

نوار اریب

 

انتهای نوار اریب را با قیچی ببُرید.

طرز دوخت نواراریب

 

اکنون، لبه تا شده نوار اریب را به پشت پارچه اصلی برگردانده و با دقت روی پارچه بخوابانید تا هنگام دوختن آن از روی پارچه، پارچه اصلی را محکم بگیرد.

چگونه نواراریب بدوزیم

 

در شکل زیر مشاهده می‌کنید که لبه بالایی نوار اریب را در سمت دیگر، روی پارچه تا زده‌، اتوکشی نموده و با گیره در جای خود ثابت نموده‌ایم.

دوخت نوار

 

در اینجا شما، شکل دوخت خورده نوار اریب را از روی کار، مشاهده می‌نمایید.

نواردوزی

 

حال تنها کار باقی مانده، چرخ نمودن نوار اریب، از روی کار و از جایی خیلی نزدیک به لبه نوار اریب می‌باشد.

نواراریب دوزی

 

 به همین سادگی انجام شد.

نظر شما
نظرات کاربران
22/05/1394 08:20 ب.ظ
چه ساده بود
مررررسی پارسی مید جون
23/05/1394 03:31 ب.ظ
وای خدا بالاخره پیداش کردم مرسی واقعا
هیچ آموزشش رو نداشت!!!
17/07/1396 01:48 ب.ظ
عالیه متشکرم
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!