جستجو
Filters
بستن

پروژه شماره 99: طاووس نمدی

آموزش نمد دوزی

خرید آنلاین پارچه نمدی

طاووس نمدی

در ادامه آموزش های نمددوزی امروز قصد داریم آموزش یک طاووس نمدی فوق العاده زیبا را به شما عزیزان آموزش دهیم.

طاووس نمدی

 آشنایی با پرنده طاووس (نقل از ویکی پدیا)

طاووس،نام دو گونه از پرندگان است که جنس نر آن پرهای بسیار زیبایی (به ‌ویژه در ناحیه دم) دارد. این دو گونه عبارت‌اند از طاووس هندیو طاووس سبز

 

طاووس هندی، بومی هند، پاکستان و سری‌لانکا است و پرندهٔ ملی هند به‌شمار می‌رود. و طاووس سبز که پرنده‌ای در معرض انقراض است، بومی شرق میانمار تا جاوه است. درازی آن به 2.5 متر می‌رسد. جانور نرینه،بیشتر پرهایش را برای زیبایی خود می‌گستراند تا در برابر جانور مادینه خود، خودنمایی کند. این پرنده بانگ بلند و گوش خراشی دارد و از پرندگان دانه و میوه‌خوار است.

این جانور را پرنده هزار چشم هم خوانده‌اند ولی در واقع طاووس، فقط ۱۶۰چشم دارد. این جانور تنها ریختی زیبا دارد و بسیار بدآواز بوده و گوشتش هم که مانند چرم سفت است و خوردنی نیست. طاووس یک جانور اجتماعی است و چنانچه، شماری از طاووس در یک جا نگهداری شوند، در کمال صلح و صفا به سر می‌برند و تنها در هنگام جفت‌گیری شاید با طاووس‌های نر دیگر، درگیری پیدا کنند.

طاووس نر، بزرگ‌تر و زیباتر از طاووس ماده است. چرا که ماده، آن پرهای پُر نقش و نگار را ندارد و نمی‌تواند دمش را مانند طاووس نر باز کند. بهترین حالت طاووس، هنگامی است که چتر می‌زند و بشکوه می‌خرامد. این چتر زدن و خرامیدن بیهوده نیست. با این کار، طاووس نر می‌خواهد مورد توجه طاووس ماده باشد. پس از پایان جفت‌گیری که معمولاً در فصل بهار است طاووس نر کمتر به خودنمایی پرداخته و تنها در مواردی محدود، به نشان دادن پر و بال‌های خود بسنده می‌کند.

طاووس‌ها سالی یک بار تخم می‌گذارند و شمار تخم‌ها بین ۶تا ۱۰عدد می‌باشد. رنگ آن سفید حنایی بوده و روی آن نقطه‌های خاکستری رنگ دیده می‌شود. حجم تخم طاووس کمی بزرگ‌تر از تخم‌مرغ بوده و وزن آن در حدود ۱۱۰تا ۱۵۰گرم می‌باشد. میزان تخم‌گذاری طاووس‌ها بستگی به درجه حرارت و آب و هوای محیط دارد به طوری که بسیاری از طاووس‌ها در نواحی گرم حتی بیش‌تر از ۲۵تخم در سال می‌گذارند، در صورتیکه در نواحی سردسیر این تعداد به حداقل خود تقلیل می‌یابد.

صدای طاووس را گوش کنید:

 

 

بعد از تخم‌گذاری، چنانچه طاووس ماده محیط لانه خود را در جایی ساکت و امن حس نماید، بر روی آن‌ها می‌خوابد ولی به محض اینکه حیوان احساس صدا و ناراحتی‌های دیگر بنماید از جای خود برخاسته و تخم‌ها را بی‌سرپرست باقی می‌گذارد و برگرداندن مجدد طاووس ماده به حالت اولیه کاری مشکل و در اکثر اوقات غیرممکن است. چنانچه طاووس روی تخم‌ها بنشیند بعد از ۳۰روز جوجه‌ها از تخم خارج می‌شوند. جوجه‌های طاووس پس از تولد از کرک‌های لطیف و زرد رنگی پوشیده شده‌اند که هیچگونه وجه تشابهی بین آن‌ها و پدر و مادرشان وجود ندارد. اولین تغییر، در جوجه طاووس‌های نر ظاهر می‌شود به طوری که بعد از گذشت چند روز، جوجه‌ها تغییر رنگ داده و حتی دارای چتر کوچکی می‌شوند.

وسایل مورد نیاز دوخت طاووس:

پارچه نمدی در چندین رنگ

نخ گلدوزی متناسب با رنگ پارچه نمدی

منجوق به دلخواه

الیاف مصنوعی

 

شروع آموزش و دوخت طاووس نمدی:

ابتدا الگو را دانلود نمایید.

الگوی طاووس

 

با استفاده از الگو، تکه ها را بر روی پارچه نمدی برش بزنید.

1 – یکی از تکه های مربوط به دم را به بدنه اصلی، با سوزن ته گرد وصل کنید.

2 – دایره های روی دم را، به تعداد دلخواه، با تکه پارچه های نمدی و یا نخ گلدوزی، بدوزید.

3 – تکه دوم دم را پشت تکه اول دم قرار داده، طوریکه بدنه اصلی بین دو لایه دم قرار گیرد. با این کار دوخت ها مخفی می شود.

4 – بال و زیر بال را به تکه جلوی بدن، با سوزن ته گرد متصل کرده و سپس با کمک خطوط روی الگو، دوخت های تزئینی را بدوزید.

5 – از پارچه نمدی سفید رنگ، یک بیضی کوچک، برای چشم برش بزنید و با کوک گره فرانسوی، چشم را کامل کنید.

6 – چند گره فرانسوی در لبه های تاج بدوزید. از چند منجوق هم می توانید استفاده کنید.

7 – تاج را به تکه پشت بدن با سوزن ته گرد، متصل کرده و سپس تکه کامل شده ی جلوی بدن را روی تکه پشت گذاشته و با سوزت ته گرد ثابت کنید.

8 – دور تا دور بدن را با کوک دندان موشی بدوزید.

9 – قبل از اتمام دوخت دور بدن، داخل بدن طاووس را با الیاف مصنوعی پر کنید.

10 – در آخر تکه مربوط به نوک طاووس را، در جای خود قرار داده و با چند کوک ساده یا شلال، بدوزید.

طاووس زیبای شما آماده شد. خسته نباشید دوستان

پرنده نمدی

طاووس نمدی

 

نظر شما
نظرات کاربران
03/09/1394 10:04 ب.ظ
آخییی چه نازه
این واقعا صدا طاووس بود؟
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!