جستجو
Filters
بستن

پروژه شماره 103: مرغ نغمه خوان سرخ

آموزش نمد دوزی

 

مرغ نغمه خوان سرخ، یک پرنده آوازه خوان با اندازه متوسط از خانواده کاردینال‌ها می‌باشد. آن‌ها دارای منقار گرد و ضخیمی هستند که برای خوردن حشرات و نیز میوه‌ها طراحی شده است. سر آن‌ها، نسبتاً بزرگ و دم‌شان تا حدی کوتاه و پهن است. وزن این پرنده بین 23.5 تا 38 گرم می‌باشد. طول پرنده بین 16 تا 19 سانتی‌متر است و گستره بال‌های وی، بین 25 تا 30 سانتی‌متر است.

 

در بهار و تابستان، رنگ پرنده نر، قرمز پر رنگ و درخشان و بال‌ها و دم وی، سیاه رنگ است. اما جنس ماده، در نواحی تحتانی بدن به رنگ زرد و در قسمت‌های بالا، زیتونی رنگ است. بال‌ها و دم پرنده ماده، زیتونی- زرد می‌باشد.

 

پس از فصل تولید مثل، رنگ پرنده نر نیز مشابه با پرنده ماده می‌شود اما بال‌های نر، سیاه رنگ هستند.

 

این پرندگان اصولاً در تابستان حشره خوار هستند. اما در طی مهاجرت و در فصول سرد، از میوه‌ها تغذیه می‌کنند.

 

صدای این پرنده را بشنوید:

 

 

آموزش ساخت مرغ نغمه سرای سرخ

 

ابتدا الگو را دانلود نمایید.

الگوی این پرنده در مقیاس 100٪ ارائه شده است. ابتدا الگو را پرینت بگیرید و از هریک از قطعات بدن پرنده، از روی پارچه نمدی مربوطه، 2 عدد برش ایجاد نمایید.

 

قطعات برش زده کاغذی بدن پرنده را روی پارچه‌های نمدی با رنگ مربوطه انداخته و آن‌ها را با سوزن ته گرد، در جای خود ثابت نمایید و سپس با کمک قیچی با دقت برش بزنید.

 

حال روی هر 2 تکه نمد سیاه رنگ مربوط به دم پرنده، طبق خطوط راهنمای الگو، کوک تزئینی بزنید؛ سپس دم پرنده را در مکان خود روی انتهای بدن پرنده قرار دهید.

روی بال‌ها نیز با پیروی از خطوط تزئینی داده شده در الگو، گلدوزی کنید. می‌توانید بخش‌هایی از بال را مطابق با تصویر، با منجوق شیشه‌ای تزئین نمایید.

منقار پرنده را در مکان خود قرار داده و خطوط دهان پرنده را روی آن گلدوزی نمایید.

با استفاده از نمد مشکی، یک دایره برای چشم پرنده بریده و در جای خود بچسبانید؛ همچنین برای درخشندگی بیشتر چشم، یک منجوق شیشه‌ای به عنوان مردمک روی آن بچسبانید و یا بدوزید.

پای پرنده را طبق روش بیان شده برای ساختن پا (فایل ضمیمه)، ایجاد و به قسمت تکه پشتی بدن پرنده وصل نمایید.

دو تکه نمد مربوط به پشت و جلوی پرنده را با کمک کوک دندان موشی خیلی ظریف به هم بدوزید.

یک شکاف کوچک برای پر کردن بدن پرنده با الیاف باز بگذارید. داخل بدن را با الیاف پر کنید. از یک خلال دندان برای توزیع یکنواخت الیاف در داخل بدن استفاده کنید. داخل بدن را خیلی با الیاف پر نکنید. این کار را به مقداری انجام دهید که پرنده زیبای ما، حالت طبیعی داشته باشد. در آخر شکاف باز را بدوزید.

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!