جستجو
Filters
بستن

میزان ابراز وجود

پرسشنامه‌ی میزان ابراز وجود

مهارت ابراز وجود از مهارت‌های اجتماعی مهمی است که اثرات آن در همه ابعاد زندگی مشهود است این پرسشنامه، ارزیابی کلی از میزان مهارت ابراز وجود به دست می‌دهد.

موقعیت‌های زیر را به دقت مطالعه و مشخص کنید که کدام پاسخ از پنج پاسخ زیر؛ به بهترین وجه نشان دهنده‌ی پاسخ شما در چنین موقعیتی باشد. کنار هر موقعیت درمربع عددی از یک تا پنج بنویسید تا نحوه‌ی برخورد شما را با آن موقعیت را به طور جداگانه مورد توجه قرار دهید و در حد امکان ؛ پاسخ به یک موقعیت بر واکنش شما نسبت به موقعیت دیگر تاثیر نگذارد. با صداقت؛ مشخص کنید که در گذشته در این موقعیت‌ها قرار می‌گرفتید ، چه پاسخی می‌دادید و لازم نیست که مناسبت‌ترین پاسخ را علامت بزنید ؛ فقط همان موردی را انتخاب کنید که توصیف دقیق حالت شما در گذشته باشد.

 

اعداد توصیف هر نمره

یک :درخواست را رد می‌کنم و از این کار احساس ناراحتی نخواهم کرد

دو: در خواست را رد می‌کنم ؛ اما از رد کردن آن ناراحت می‌شوم

سه : در خواست را رد نمی‌کنم ؛ اما از این که آن را قبول کرده‌ام احساس ناراحتی می‌کنم

جهار: در خواست را رد نمی‌کنم ؛ حتی اگر رد کردن آن را بیش‌تر بپسندم؛ با وجود این چون این کار را نکرده‌ام؛ احساس ناراحتی نخواهم کرد

پنج: در خواست را رد نمی‌کنم چون ظاهرا در خواست معقولی است

سوالات پرسشنامه

یک: فرض کنید که می‌خواهید یکی از لوازم دست دوم منزل را به قیمت 10 هزار تومان بفروشید اما یکی از همسایه‌ها، که با شما آشناست، می‌گوید که واقعا به آن نیاز دارد و در هیچ مغازه‌ای هم آن را پیدا نکرده است ولی فقط می‌تواند سه هزار تومان بابت آن بپردازد اما شما اطمینان دارید که می‌توانید به راحتی، آن وسیله را به قیمت 10 هزار تومان بفروشید

دو: یکی از هم اتاقی‌هایتان، مدام از شما برای خرید بعضی تنقلات پول قرض می‌گیرد اما هرگز قرض‌هایش را پس نمی‌دهد. شما از این وضعیت عصبانی هستید و می‌خواهید دیگر به او قرض ندهید. اکنون او دوباره از شما مقداری پول خواسته است.

سه: یکی از دوستان نزدیک شما می خواهد آخر هفته به شهرستان برود و کلاس روز شنبه خود را از دست می دهد . با آن که شما در آن کلاس ثبت نام نکرده اید ، دوستتان میخواهد که برای کمک به او ،به کلاس بروید و گفته های استاد را یادداشت کنید. شما عصر همان روز امتحان دارید و از نظر فرصت مطالعه ، کمی در فشار هستید

جهار: یکی از آشنایان دور شما تقاضای 50 هزار تومان قرض دارد تا در هفته‌ی آینده آن را به شما برگرداند. شما این مقدار پول را دارید، اما مجبورید خرید وسیله‌ای را که از مدت‌ها قبل در نظر داشتید؛ تا پس گرفتن پول خود؛ به تعویق بیندازید.

پنح: یکی از همکلاس‌های نا آشنا، دفترچه یادداشت‌های کلاسی شما را به امانت گرفت و مطابق قولی که داده بود، هفته‌ی بعد، آن را نیاورد در نتیجه، شما مجبور شدید بقیه مطالب را در دفترچه‌ی دیگری بنویسید و پس از گرفتن گرفتن دفترچه ی اول، مطالب را دوباره منتقل کنید. اکنون او بار دیگر جزوه‌های شما را خواسته است.

شش : یکی از اقوام بسیار دور، چند بار خودرو شما را قرض گرفته و هر بار وقتی آن را به شما تحویل داده، باک بنزین آن کاملا خالی بوده است. امروز، او دوباره خودرو شما را می‌خواهد.

هفت: یک پروژه درسی را با چند نفر دیگر به عهده گرفته اید. شما کار خود را تحویل داده‌اید، اما مقداری از کارها باقی مانده و مسوول پروژه‌ها که یکی از دوستان شماست، با وجود کمک گرفتن از بقیه اعضا، از شما نیز کمک می‌خواهد.

هشت: مقدار زیادی کار درسی دارید و یکی از دوستانتان که زیاد هم با شما صمیمی نیست، برای رفتن به سینما دعوتتان کرده است.

نه: به شدت مشغول انجام دادن کارهای عقب افتاده‌ی خود هستید. یکی از همکاران که زیاد هم با شما صمیمی است، به اتاق می‌آید و از شما می‌خواهد که یکساعت از وقت خود را به او بدهید. اگر بپذیرید، به دلیل تعطیل شدن محل کار، مجبور می‌شوید کارهای عقب مانده‌ی خود را به روز دیگری موکول کنید.

ده: شما و دو دوست دیگر قصد دارید که برای اجاره کردن آپارتمان، شخص دیگری را پیدا کنید. اکنون دوستان شما آمده‌اند و می‌گویند که نفر چهارم را پیدا کرده‌اند. وقتی نام او را به شما می‌گویند، می‌بینید که او را می‌شناسید و از او خوشتان نمی‌آید.

یازده :در هنگام برگشت به منزل، یکی از آشنایان دور را می‌بینید که از شما می‌خواهد بسته سنگینی را تا منزل او ببرید زیرا برایش کاری پیش آمده است و فرصت این کار را ندارد. خود شما هم کیف و یک بسته دیگر دارید؛ قبول این کار برایتان بسیار دشوار است.

نحوه ی نمره گذاری

به پاسخ های خود در داخل پرانتز بر اساس زیر ، ج یا غ اختصاص دهید.

موقعیت یک 1 یا 2 (ج ) ، 3 یا 4 (غ )

موقعیت دو 1 یا 2 (ج ) 3 یا 4 (غ )

موقعیت سه 1 (ج ) 2 3 4 (غ )

موقعیت چهار 1 (ج ) 2 3 4 (غ )

موقعیت پنج 1 (ج ) 2 3 4 (غ )

موقعیت شش 1 (ج )2 3 4 (غ)

موقعیت هفت 1 (ج ) 2 یا 3 (غ )

موقعیت هشت 1 (ج ) 2 یا 3 (غ )

موقعیت نه 1 (ج ) 2 3 4 (غ )

موقعیت ده 1 یا 2 (ج ) 3 یا 4 (غ )

موقعیت یازده 1 (ج) 3 یا 4 (غ )

ج = جرات‌مندانه غ = غیر جرات‌مندانه

اگر پاسخ‌های (ج ) شما به هفت مورد یا بیشتر برسد، باید خود را فردی جرات‌مند بدانید اگر در هفت مورد یا بیشتر، پاسخ هایتان با (غ ) همراه باشد، احتمالا رفتاری غیر جرات‌آمیز داشته‌اید.

منبع :بولتون؛ رابرت، روان‌شناسی روابط انسانی ، ترجمه‌ی حمید رضا سهرابی ، تهران : انتشارات رشد 1381

نظر شما
نظرات کاربران
02/04/1393 12:46 ب.ظ
تیتر اول غلط املایی داره!!! :-)
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!