جستجو
Filters
بستن

نخ دمسه: تاریخچه شرکت DMC

بیش از 250 سال پیش، در سال 1746 میلادی، هنر و تجارت، در دستان یک هنرمند جوان 23 ساله به نام جان هنری دالفوس به هم گره خورد. جان هنری دالفوس، با دو فرد هم سن و سال خود با نام‌های Jean-Jacques SCHMALZER و Samuel KOECHLIN روی یک پروژه تجاری مشترک، سرمایه گذاری نمودند.

سرمایه گذاری روی عرصه‌های مد آن روز (در عصر پارچه‌های گلدار) و نیز هوش تجاری جان هنری، باعث گردید که آ‌ن‌ها جزو اولین کسانی باشند که توانستند پارچه‌های گلدار هندی را وارد اروپا نمایند.

تا مدت‌ها، تجارت در این حوزه، فقط به پارچه‌های گلدار خلاصه می‌شد و این عرصه، در ید قدرت این دو برادر یعنی جان هنری دالفوس و جان دالفوس بود.

در آن زمان هم مثل امروز، مسئله جهانی شدن مطرح بود و این دو برادر به دنبال آن بودند که تجارت خود را بین المللی نموده و پارچه‌های خود را به تمام دنیا صادر نمایند.

تقریباً در اواخر قرن هجدهم، برادر زاده جان هنری دالفوس، اداره این شرکت را به عهده گرفت. در بهار سال 1800 میلادی، او با دختری به نام آن ماری میگ (Anne-Marie MIEG) ازدواج کرد و طبق رسوم آن روزها، نام فامیل همسر خود را روی خود گذاشت. در همان سال، وی نام تجاری شرکت را به DOLLFUS-MIEG & Compagnie یا D.M.C تغییر داد.

دالفوس کوچک در حال تحصیل در لیدز انگلستان بود که از اختراع جان مرسر شیمیدان (معروف به فرایند مرسریزه کردن) مطلع گردید. فرایند مرسریزه کردن، به معنای عبور دادن نخ پنبه از داخل سود سوزآور بود که این کار، هم به قدرت و دوام نخ می‌افزود و هم یک ظاهر و جلوه ابریشمی و براق به نخ می‌بخشید.

همچنین در قرن نوزدهم، شرکت DMC با هنرمندی مشهور در عرصه گلدوزی، با نام دیلمونت (Therese de DILLMONT)، پیوندهای قوی برقرار نمود و این کار در نهایت باعث گردید که خانم دیلمونت به شهر دورناچ (Dornach) - شهری نزدیک به مال‌هاوس (Mulhouse) - مهاجرت نموده و یک مدرسه بزرگ گلدوزی (با مشارکت DMC) در نزدیکی این شرکت تاسیس نماید.

بزرگترین موفقیت خانم دیلمونت، تالیف "دایرةالمعارف هنرهای دستی بانوان" بود که در سال 1886 چاپ گردید و به زبان‌های متعددی ترجمه و در میان 70 کشور توزیع گردید.

البته هر دو جنگ جهانی، حرکت رو به جلوی DMC را کند نمود و در سال 1961، این شرکت با شرکت THIRIEZ & CARTIER BRESSON ادغام گردید. شرکت جدید، نام تجاری DMC را حفظ نمود و در سرتاسر دنیا مردم این نوع نخ را با نام نخ DMC (دمسه) می‌شناسند.

در حال حاضر، شرکت DMC، در 100 کشور دنیا دارای شعبات و نمایندگی است و محصولات این شرکت تقریباً در 130 کشور دنیا موجود و در دسترس مردم می‌باشد. کارخانه DMC در مال‌هاوس فرانسه، حدوداً 1000 کارگر دارد که در 3 شیفت کاری فعالیت می‌کنند.

در هجدهم دسامبر سال 2009 میلادی، DMC بخش Crafts & Fabrics شرکت Charles Craft (شرکت پیشتاز در عرصه پارچه‌های مرتبط با هنرهای دستی در آمریکا) را خرید. محصولات این بخش که ضمیمه شرکت DMC گردید، مکمل محصولات DMC بوده و قدرت و نقش راهبری شرکت DMC در حوزه محصولات هنرهای دستی را افزایش داد.

 

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!