جستجو
Filters
بستن

آموزش بافتنی- 57: چگونه یک دونه را نبافته بگیریم

بافتنی: آموزش پایه

 

slip stitches

 

مفهوم دونه نبافته (slip stitch) در بافتنی چیست؟ خیلی از بافنده‌ها معنای نبافته گرفتن یک دونه را می‌دانند. علامت اختصاری دستورِ "یک دونه را نبافته بگیرید" در نقشه‌های بافتنی، "sl st" است.

چگونه یک دونه را نبافته بگیریم

 

به دو روش می‌توان یک دونه را نبافته گرفت:

1 – دونه را نبافته بگیرید طوری‌که انگار می‌خواهید از زیر ببافید (knitwise).

 

دونه را نبافته بگیرید طوری‌که انگار می‌خواهید از زیر ببافید

 

 

2 - دونه را نبافته بگیرید طوری‌که انگار می‌خواهید از رو ببافید (purlwise).

 

دونه را نبافته بگیرید طوری‌که انگار می‌خواهید از رو ببافید

 

ممکن است بپرسید که چه تفاوتی بین این دو حالت هست؟

مشاهده این تفاوت در یک رج بافت، کمی مشکل است، اما اگر از نزدیک نگاه کنید، خواهید دید که دونه knitwise دارای یک پیچش بوده، اما دونه بافته شده به صورتِ purlwise، کاملاً صاف و تخت می‌باشد.

 

دونه نبافته در بافتنی

 

توجه مهم: در دستورالعمل‌های بافت، وقتی می‌گویند یک دونه را نبافته بگیرید، همیشه فرض بر این است که باید دونه را طوری که انگار می‌خواهید از رو ببافید (purlwise)، مگر اینکه صراحتاً بیان شود که دونه را knitwise (یعنی طوری که انگار می‌خواهید از زیر ببافید)، نبافته بگیرید.

 

دونه‌های نبافته (Slip stitches) در بافتنی بویژه در تکنیک‌های کم کردن دونه مثل ssk، psso، skpo و ... کاربرد دارند. اما جالب است بدانید که دونه نبافته، در حوزه‌ای از هنر بافتنی تحت عنوان "چند رنگ بافی" نیز کاربرد دارد.

 

knitwise

 

آن‌طور که بین بافنده‌ها مصطلح است، یک دونه را نبافته گرفتن (Sl st)، به معنای انتقال یک دونه از میل چپ به میل راست، بدون بافتن آن از رو یا از زیر و نیز بدون تغییر دادن جهت آن (یعنی بدونِ تاباندن آن)، می‌باشد.

برای نبافته گرفتنِ یک دونه، میل راست را طوری که انگار می‌خواهید از رو ببافید (purwise)، داخل اولین دونه در میلِ چپ نموده و آن را از میل چپ بیرون آورده و روی میل راست قرار دهید.

در تصویر زیر، شما دونه نبافته گرفته را در هر دو حالت purlwise و knitwise مشاهده می‌کنید.

 

 

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، از دونه‌های نبافته اغلب در تکنیک‌های کم کردن دونه استفاده می‌شود. اما از این تکنیک در تکنیک بافت موزاییکی هم استفاده می‌شود.

 

 

 

برای اشنایی با مفهوم بافت موزاییکی به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!