جستجو
Filters
بستن

پست‌های بلاگ از '2015' 'مهر'

پیلی یک طرفه، متداول‌ترین نوع پیلی‌هاست. پیلی یک طرفه، از دو پیلی تیغه‌ای تشکیل می‌شود که در جهتِ مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. «تا»ی داخلی این نوع پیلی‌ها ممکن است در وسط، یکدیگر را ملاقات کنند، یا نکنند.
پیلی، یک «تا» یا یک مجموعه «تا» روی پارچه لباس است که توسط خیاط ایجاد شده و جلوه و زیبایی خاصی را به لباس می‌دهد، اما وظیفه اصلی پیلی‌ها، کنترل گشادی و آزادی تحرک در داخل یک لباس می‌باشد. از پیلی‌ها عمدتاً روی دامن‌ استفاده می‌شود که باعث گشادتر شدن قسمت پایین دامن (نسبت به قسمت کمر و باسن دامن) می‌گردد.
پنس فرانسوی، نوع کشیده‌ترِ پنس سینه محسوب می‌شود که از درز پهلو (نزدیک به خط کمر)، شروع شده و در نزدیکیِ نوک سینه، به پایان می‌رسد. پنس فرانسوی به صورت یک خط مورب منحنی شکل از درز پهلو در کمر، تا خط سینه رسم می‌شود.

هوا سرد شده و مثل اینکه امسال قراره، خیلی هم سرد بشه. پس باید زودتر به فکر بود. بیاین، برای همه اعضای خانواده، کلاه ببافیم. حاضرین؟ برو بریم.

پنس دو طرفه، همانند آن است که دو پنس را از انتهای پهن آن‌ها، به هم متصل کنیم؛ طوریکه یک انتهای آن به سمتِ سینه و سوی دیگر آن به سمت کمر لباس باشد. از پنس‌های دو طرفه، برای شکل دادن به وسط یک لباس (همانند یک پیراهن یا ژاکت تنگ)، استفاده می‌شود.
پنس‌های منحنی وقتی در لباس استفاده می‌شوند که یک پنس ساده، نتواند به خوبی انحنای بدن را دنبال کند. پنس‌های منحنی، وابسته به جایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، ممکن است به صورتِ کمی محدب (انحنا به سمت بیرون)، یا مقعر (تو رفتگی به داخل)، دوخته شوند. پنس‌های منحنی، اغلب در اطراف سینه دوخته می‌شوند.
پنس‌ ساده، معمول‌ترین نوع پنس‌ها محسوب می‌شود. این نوع پنس، برای شکل دادن به الگوی بالاتنه در قسمت سینه مورد استفاده قرار می‌گیرند. از پنس ساده همچنین در کمر دامن و شلوار نیز (برای شکل دادن به قسمت کمر تا باسن)، استفاده می‌شود.
معمولاً پنس‌ها، به صورت قرینه نسبت به هم، ایجاد می‌شوند: بنابراین، پنس‌های موجود در دو سمتِ راست و چپ لباس، یا پنس‌های مشابه در الگوی جلو و پشت لباس، باید بسیار دقیق، تعیین مکان گردند. اگر پنس‌های قرینه، نسبت به هم دقیق، دوخته نشوند، هنگام مشاهده لباس آماده شده، شما متوجه این نقص خواهید شد.
پنس‌ها به ظاهر، چیزهای ساده‌ای هستند اما درک علت استفاده از آن‌ها در طراحی لباس، بسیار اهمیت دارد. این مثلث‌های کوچک نقش بسته روی الگو، واقعاً نقشی اساسی در شکل دادن به یک لباس را بازی می‌کنند. شناخت و آگاهی از نقش پنس در لباس، به فهم بهتر شما از الگوهای خیاطی کمک نموده و باعث می‌شود تا شما با اطمینان بیشتری بتوانید تغییرات لازم را روی لباس خود، ایجاد نمایید.
پنس، بخش ضروری ساختمان یک لباس می‌باشد، چرا که به پارچه امکان می‌دهد تا متناسب با انحنای بدن، شکل گرفته و خطوط منحنی بدن را دنبال کند. لباس بدون پنس، مثل یک استوانه بی‌حالت روی بدن می‌ایستد.
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!