جستجو
Filters
بستن

پست‌های بلاگ از '2015' 'مهر'

لبه دوزی با پایه پیچ رُل، همانطور که از نام آن پیداست، از یک پایه مخصوص چرخ، برای انجام این کار استفاده می‌کند. این نوع لبه دوزی را با دست و یا چرخ سردوز نیز می‌توان انجام داد.
لبه دوزی روی دامن کلوش، یک از روش‌های اصلیِ لبه دوزی در خیاطی، محسوب می‌شود. از آنجایی که دامن کلوش، یک دایره کامل را تشکیل می‌دهد، وقتی لبه پایین دامن را به بالا تا می‌زنید، بواسطه کوچکتر شدن محیط دامن، مقداری از پارچه، در لبه تا خورده، جمع می‌شود. لذا روش صحیح لبه دوزی روی دامن کلوش، در این مقاله توضیح داده خواهد شد.
پس دوزی با چرخ، به گونه‌ای است که کوک‌های روی آن به سختی دیده می‌شوند. معمولاً در لبه پایین لباس به منظور پاک دوزی، از این نوع دوخت استفاده می‌کنند. شاید برای بار اول، این تکنیک دوخت، به نظرتان سخت بیاید. اما چند بار که تمرین کنید، درخواهید یافت که انجام این کار بسیار ساده است.
کوک زیگزاگ، شباهت‌هایی به کوک سردوز دارد؛ مثلاً اینکه می‌تواند لبه پارچه را در خود احاطه کند. لبه پارچه را درجای خود قفل نموده و مانع ریش شدن آن گردد. اگرچه قابلیت‌های کامل کوک چرخ سردوز را ندارد، اما کوکی کارآمد و موثر تلقی می‌شود. علاوه بر کوک زیگزاگ معمولی، خیلی از چرخ‌های خیاطی، دارای کوک زیگزاگ 3 مرحله‌ای (یا چند مرحله‌ای) هستند. برخلاف کوک زیگزاگ ساده که یک کوک، بین دو نقطه متوالی دوخت می‌باشد، کوک زیگزاگ 3 مرحله‌ای، در واقع 3 کوک، بین دو نقطه می‌باشد. گاهی اوقات، روی پارچه‌های نازک‌تر، کوک زیگزاگ ساده می‌تواند سبب جمع شدن پارچه شود که در مورد کوک زیگزاگ 3 مرحله‌ای، این اتفاق نمی‌افتد.
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!