جستجو
Filters
بستن

آموزش خیاطی؛ درس پنجم: انواع سوزن خیاطی و کاربردها

آموزش گام به گام خیاطی

انتخاب نوع مناسب سوزن برای هر وظیفه‌ای در خیاطی بسیار مهم است، چرا که انتخاب سوزن نامناسب برای یک کار، می‌تواند به پارچه آسیب بزند و سوراخ‌های کوچکی را روی پارچه باقی بگذارد. سوزن‌های خیاطی، از جنس فولاد هستند. در این مقاله با انواع سوزن‌ها و کاربرد هریک از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

انواع سوزن خیاطی

انواع سوزن های خیاطی را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

 

انواع سوزن خیاطی

سوزن خیاطی همه منظوره

این نوع سوزن، دارای یک چشمی کوچک و گرد می‌باشد. سوزن همه منظوره، در سایزهای 1 تا 12 عرضه می‌گردد که برای اغلب کارهای دست دوزی، از سایزهای 6 تا 9 آن استفاده می‌شود.

سوزن گلدوزی

یک سوزن بلند که چشمی آن، بیضی شکل و بلند می‌باشد و به گونه‌ای طراحی گردیده است که چندین رشته نخ گلدوزی را می‌توان همزمان با این سوزن نخ نمود.

سوزن دست دوزی

یک سوزن خیلی بلند و نازک با یک چشمی گرد و کوچک که برای دست دوزی و کوک زدن با دست مناسب است؛ چراکه به پارچه آسیب نمی‌زند. پر کاربردترین اندازه‌های این سوزن، سایز 8 یا 9 آن می‌باشد.

سوزن چهل تکه دوزی

مشابه با سوزن دست دوزی است، اما خیلی کوتاه بوده و چشمی آن کوچک و گرد است. از این سوزن برای ایجاد کوک‌های دستی دقیق مخصوصاً در کارهای چهل تکه استفاده می‌شود.

سوزن منجوق دوزی

سوزن بلند و بسیار نازک که برای دوخت منجوق‌ها و پولک‌ها به پارچه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوزن لحاف دوزی

یک سوزن بلند و ضخیم که طوری طراحی شده است که می‌توان آن را با نخ پشمی یا ضخیم، نخ نموده و سوزن را از داخل چندین لایه پارچه عبور داد.

سوزن کوبلن دوزی

یک سوزن با طول متوسط و ضخیم با نوک کُند و چشمی بلند که اساساً در کوبلن دوزی استفاده می‌گردد.

سوزن روبان دوزی و دوخت برزیلی

این سوزن شبیه به سوزن کوبلن دوزی است اما نوک آن تیز است. از این سوزن برای کارهایی مثل روبان دوزی، دوخت برزیلی و دوخت برجسته استفاده می‌گردد.

سوزن بادکین

یک سوزن با شکلی عجیب و غریب با نوک کند و بسته و چشمی بسیار بزرگ که برای عبور کش و یا روبان از داخل آن طراحی شده است. از این سوزن برای عبور دادن کش از محفظه عبور کش استفاده می‌گردد.

سوزن جادویی

سوزنی با دو چشمی که ابتدا نخ از طریق شکاف، در چشمی بالا قرار می‌گیرد و سپس از آنجا به چشمی پایین انتقال می‌یابد. این سوزن برای کسانی که چشمشان ضعیف است و نخ کردن سوزن برایشان مشکل است، مفید می‌باشد.

سوزن نخ کن

از این وسیله برای نخ نمودن سوزن‌هایی با چشمی‌های کوچک استفاده می‌گردد.

 

سوزن‌های ته گرد

طیف وسیعی از سوزن‌های ته گرد در طول‌ها و ضخامت‌های متفاوت وجود دارند که هرکدام برای وظیفه‌ای خاص در خیاطی طراحی شده‌اند.

 

انواع سوزن ته گرد

سوزن های ته گرد

سوزن ته گرد معمولی

سوزن ته گرد با طول و ضخامت معمولی که برای همه انواع کارها در خیاطی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

سوزن ته گرد دوخت چهل تکه

یک سوزن ته گرد بلند با ضخامت متوسط، طراحی شده برای نگهداشتن و ثابت کردن چند لایه پارچه به یکدیگر

سوزن تکه گرد سر مرواریدی

سوزنی ته گرد، بلندتر از سوزن‌های ته گرد معمولی که در انتهای سوزن، یک مروارید مصنوعی رنگی نصب شده است. برداشتن این سوزن‌ها و استفاده از آن‌ها، راحت و ساده است.

سوزن ته گرد لباس عروس

یک سوزن کوتاه و نازک که هنگام کار با پارچه‌های لطیفی همانند لباس عروس، مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا این سوزن‌ها به پارچه، آسیبی نمی‌رسانند.

سوزن ته گلدار

یک سوزن بلند با ضخامت متوسط می‌باشد که در انتهای سوزن، یک قطعه پلاستیکی با طرح گل نصب شده است. این سوزن‌ها هنگام استفاده برای متصل کردن چند لایه پارچه ضخیم به یکدیگر، بواسطه داشتن انتهای پهن خود، به خیاط امکان می‌دهند که به راحتی و بدون آسیب رسیدن به انگشتان، فشار زیادی را به سوزن (جهت ورود به لایه‌های پارچه)، وارد نماید. همچنین بواسطه تخت بودن انتهای آن (انتهای با طرح گل)، سوزن به راحتی روی پارچه می‌خوابد و چرخکاری و اتوکشی پارچه، علیرغم وجود این سوزن‌ها روی پارچه، به راحتی انجام می‌گیرد.

سوزن ته گرد فوق العاده نازک

سوزن ته گرد خیلی بلند و خیلی نازک که بسیاری از خیاط‌های حرفه‌ای از ان استفاده می‌کنند. کار با این سوزن، راحت بوده و به پارچه‌های لطیف و نازک، آسیب نمی‌رسانند.

سوزن ته گرد شیشه‌ای

این نوع سوزن‌ها، مشابه با سوزن‌های ته مرواریدی، اما کوتاه‌تر هستند. این نوع سوزن‌ها دارای این مزیت هستند که می‌توان آن‌ها روی پارچه فشار داد بدون آنکه خم شوند.

سوزن ته گرد برای مبتدی‌های خیاطی

مشابه با سوزن‌های ته گرد معمولی هستند اما طول آن‌ها کمی بیشتر است. استفاده از این نوع سوزن ته گرد، به افراد کارآموز خیاطی و تازه ‌کارها توصیه می‌شوند.

سنجاق قفلی

موجود در طیف وسیعی از سایزها و ساخته شده از آلیاژ برنج و فولاد ضد زنگ که برای نگه داشتن دو یا چند لایه پارچه به یکدیگر، استفاده می‌شود.

سوزن رویه کوبی مبل

یک سوزن ضخیم، بلند با نوک بسیار تیز که برای رویه کوبی مبل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوزن مارپیچ

سوزنی به شکل مارپیچ با نوک بسیار تیز در یک انتها که همانند یک پیچ به آسانی داخل چوب رفته و حالت تزئینی دارد و مثلاً برای ثابت نمودن رومیزی به پایه‌های میز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

جا سوزنی

برای نگهداری سوزن‌های ته گرد به صورت تمیز و تیز، از یک جا سوزنی استفاده کنید.

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!